Chcel som sa postaviť na vlastné nohy a preto som v Dánsku

Chcel som sa postaviť na vlastné nohy a preto som v Dánsku

Igor žije od januára 2015 v Dánsku, kde sa presťahoval spolu so svojou priateľkou. Igor je z Prešova a aj napriek tomu, že má Prešov rád, nejakým spôsobom cítil, že keď tam ostane, nebude schopný postaviť sa na vlastné nohy. A preto teraz pracuje v Dánsku, kde sa však cíti oveľa spokojnejší a vôbec sa nebráni myšlienke, že by tam možno ostal aj žiť…

Ahoj Igor, prečo si sa presťahoval do Dánska?

Do Dánska som sa presťahoval, pretože som po skončení štúdia v Prešove nebol úplne spokojný so svojou prácou. Teda… aby som to uviedol na pravú mieru.. práca bola celkom fajn, nebol som však spokojný s peniazmi, ktoré som dostával. Keďže sa budem v októbri ženiť a chcel som sa postaviť na vlastné nohy, rozhodli sme sa prísť so snúbenicou Katkou do Dánska a zarobiť nejaké peniaze.

Prečo si si vybral práve Dánsko?

Keď som premýšľal nad tým, že odídem, rozhodoval som sa medzi Kodaňou a Londýnom. V oboch mestách mám už nejakých kamarátov, ktorí by mi ten príchod do nového mesta uľahčili. Pôvodne som inklinoval viac k Londýnu, pretože Anglicko je pre mňa nejakým spôsobom lukratívnejšia krajina, ktorá ma vždy veľmi lákala. Bolo to tak hlavne kvôli ľuďom a futbalu, ktorý mám veľmi rád. Nakoniec sme však skončili v Dánsku. A ani poriadne neviem prečo. Som za to však veľmi rád, pretože tu všetko funguje úplne inak a to tak ako to fungovať má.

11900982_10204066649056662_1621476135_o

Kde pracuješ?

Momentálne pracujem v hoteli a v takej kongresovej hale, kde sa organizujú rôzne akcie a výstavy. Tu vypomáham ako pomocný personál a v podstate pracujem pre firmu, ktorá ponúka upratovacie služby pre hotely a rôzne typy hál a iných priestorov. Zatiaľ mám teda túto prácu ale v budúcnosti si chcem nájsť niečo iné. Akurát mám teraz také hektické obdobie s prípravami na svadbu, takže nad tým momentálne až tak nempremýšľam.

A čo robí tvoja priateľka?

V podstate to isté čo ja. Akurát tu je kratšie. Prišla za mnou až o nejaké 3 mesiace. A ja som medzičasom hľadal bývanie.

Kde si býval pred tým?

Pred tým som býval práve u spomínaného kamaráta.

Bol problém nájsť v Dánsku byt?

Celkom áno. Nie je to úplne jednoduché. Veľa ľudí tu býva napríklad v zdieľaných bytoch. A často sa stáva, že v jednom byte bývajú aj 3 páry pohromade. Ja som toto už veľmi nechcel. Nakoniec som mal celkom šťastie, pretože sa mi po nejakých dvoch mesiacoch podarilo nájsť vlastné bývanie len pre nás dvoch a v super lokalite. Je to skôr ale prímestská časť Kodane a do centra to je asi tak 30 km. Ale tam sa dostaname hneď, keď sadneme na vlak. A do práce mi to trvá približne 40 minút, takže to je tiež v pohode. Je výhoda, že tu doprava tak dobre funguje a všade sa dá dostať bez problémov a rýchlo.

V akom jazyku pracuješ? Stačí ti angličtina?

Áno, angličtina mi stačí. Väčšina mojich kolegov sú buď Slováci alebo Rumuni. Takže so Slovákmi sa bavím po slovensky a s Rumunmi normálne po anglicky. 

Nemáš s angličtinou problémy?

Teraz už ani nie. Je pravda, že zo začiatku mi to nejak extra nešlo a mal som pocit, že neviem vôbec komunikovať. Ale potom som prišiel na to, že to tak vôbec nie je. Jednoducho, ak niečo potrebujem povedať, tak to vždy poviem, vysvetlím, opíšem.. Takže sa nemám vôbec problém dorozumieť alebo aj pohádať :) Je pravda, že v angličtine nie som taký bezprostredný ako v slovenčine ale aj to sa možno zmení!

Dánčinu sa nemáš v pláne učiť?

Zatiaľ sa neučím, aj keby som veľmi chcel. Sám sa veľmi učiť nedokážem, lebo dánčina je strašne ťažký jazyk. Oni majú extrémne dlhé slová, no vyslovujú z nich len polovicu. Takže by som chcel chodiť skôr do nejakej jazykovky. Momentálne však nemôžem, pretože na hodiny je treba chodiť pravidelne a to ja nie som schopný. Je to kvôli tomu, že ja dostávam rozvrh smien vždy na týždeň dopredu, takže ja vlastne vôbec neviem povedať, ktoré dni budem pracovať a či budem pracovať ráno alebo večer. 

11894919_10204066649096663_1311388468_o

Ak si v budúcnosti budeš hľadať novú prácu, máš predstavu, či to bude ťažké alebo ľahké?

Na jednej strane tu je práce dosť ale na druhej strane sa vyžaduje práve dánčina. Takže mne často všetci hovoria, že mám byť rád, že mám takú prácu akú mám. No ale tak ja nie som rád. Ja nechcem splynúť s davom. Keď bude treba, tak sa budem zlepšovať a učiť, čo sa odo mňa bude vyžadovať. Inak by to nebola žiadna výzva.

A aká je tvoja predstava? Čo by si chcel robiť?

Moja predstava je, že by som chcel pokračovať v tom, čo som vyštudoval. Moja diplomová práca bola o zabezpečovaní objektov, takže čokoľvek, čo by sa týkalo zabezpečovacích systémov, kamier alebo senzorov. Ak by som teda mal ísť robiť montáž alebo inštalácie, tak aj to by bolo super. A ak sa mi to podarí, tak neviem, či sa vôbec budem chcieť ešte vrátiť domov…

A momentálne sa chceš vrátiť? Respektíve aké máte s priateľkou plány?

Plán bol ostať tu aspoň rok. Ale myslím, že sa z toho stanú minimálne 2 roky, pretože už teraz je viac než polovica roka v čudu. Jednoducho si chceme niečo zarobiť a už teraz si vieme veľa peňazí odložiť. Zaplatíme nájom, dobre sa najeme a stále šetríme. Po troch mesiacoch tu už napríklad nemáme ani problém kúpiť si obrúčky na svadbu za 500€. Ak by som ostal doma, tak by sa mi o tom mohlo tak akurát snívať.

Takže späť k tomu plánu… Ten bol pôvodne taký, že ak si zarobíme aspoň nejakú polovicu na byt, tak sa vrátime späť na Slovensko – buď do Prešova alebo inam. Teraz sme síce niečo utratili na zariadenie bytu a na svadbu ale potom to už bude lepšie. No takže taký nejaký plán mám. Ale tak čo ja viem, čo bude o dva – tri roky? Všetko sa môže zmeniť.

Vieš si predstaviť ostať v Kodani žiť?

Nemám s tým vôbec problém. Zatiaľ. Zatiaľ sa mi tu všetko páči, mám to tu rád a nemám za sebou žiadnu nepríjemnú alebo zlú skúsenosť.

pláz

Je niečo, prečo ťa mrzí, že si odišiel?

Tak v podstate to, že zase začínam od nuly. Mám 26 rokov a už som mal v Prešove prácu, v ktorej som sa mohol ďalej posúvať. V Prešove mám takisto rodinu, všetkých kamarátov, hrával som aktívne futbal za Kubánsky atak. Takže to sú veci, kvôli ktorým ma mrzí, že som odišiel.

Čo sa ti tam najviac páči?

Tu jednoducho celý systém a všetko funguje.

Ak začnem napríklad tým, že tu každý chodí na bicykli, pretože pri každej ceste je cesta pre cyklistov a všade sú parkoviská pre bicykle. Je to veľmi cyklistické mesto a myslím, že dokonca prekonalo aj Amsterdam.

Doprava. Tá je tu síce veľmi drahá, ale keď si kúpim lístok, tak môžem využívať vlaky, autobusy ale aj loďky. A všetko je rýchlo a načas.

More. Ja som ani nikdy nepočítal s tým, že niekedy budem bývať pri mori a chodiť po práci na pláž.  A zrazu tu je tá možnosť.

Ľudia. Všetci sú tu úplne milí, prívetiví a vždy ochotní pomôcť. Každý vie po anglicky. Ja som bol minule úplne hotový, keď som bol v McDonalde a chcel som si sadnúť vedľa malého chlapca, ktorý mal asi tak 10 rokov a ozval sa na mňa po dánsky. Tak som mu po anglicky vysvetlil, že mu nerozumiem a on bez okolkov prepol do angličtiny a plynule mi vysvetlil, že má obsadené, lebo čaká na otca.

Vôbec sa tu nekradne. Minule som išiel do obchodu s taškou z iného nákupu a chcel som si ju nechať u predavačky. A ona na mňa úplne nechápavo pozerala, prečo si ju nevezmem so sebou, že to nie je žiaden problém. A keď napríklad človek vychádza z obchodu, tak za pokladňou alebo dokonca vonku pred predajňou, je kopec košíkov napríklad s ovocím, zeleninou a množstvom tovaru. Hocičo by sa dalo zobrať, ale nikto si to nevezme. Ľudia tu nemajú prečo byť závistliví, každý si to kúpi, lebo na to jednoducho má.

To že sa v Dánsku nekradne ale neplatí pre bicykle. Tie sa kradnú jedna radosť.

V Dánsku má každý vlastnú elektronickú schránku. Nie je to email ale schránka, ktorá funguje namiesto normálnej pošty. To som obdržal pri registrácii v Dánsku a som povinný si ju kontrolovať. A tam mi chodí v podstate všetko potrebné a všetko mám na jednom mieste.

Letáky. Tie mi síca chodia do normálnej pošty, ale v Dánsku existuje niečo ako databáza letákov a ja mám možnosť zvoliť si, ktorý leták chcem dostávať a ktorý nechcem. Takže oni netlačia zbytočne veľa letákov ale len to, čo chce človek dostávať.

Výplata. Výplatu dostávam posledný deň v mesiaci a úplne vždy načas!

… a takto by som mohol pokračovať.

Myslel si si niekedy, že budeš žiť v zahraničí?

Počítal som s tým. Ja som chodieval často pracovať do Fínska. A keď som sa vrátil, tak som si vždy uvedomil, že zrazu mám peniaze a zrazu mi veľa vecí prišlo veľmi lacných. Ale moja prioritná motivácia boli peniaze, pretože ako som už vravel.. chcem sa postaviť na vlastné nohy. Ak by nešlo o peniaze, tak na Slovensku ostanem, lebo to je krásna krajina a ja by som tam rád žil.

11219405_10204029825496096_6583212084887924546_n

Mal si po príchode nejaký kultúrný šok?

Nestihol som mať. Pretože som do všetkého naskočil veľmi rýchlo. Prišiel som do Kodane a o dva dni som už pracoval. Zvykol som si teda hneď. Nemal som s ničím ani s nikým žiaden problém.

A okrem toho je tu veľa Slovákov a Prešovčanov, takže sa tu cítim ako doma. V práci mám Prešovčana z rovnakého sídliska a minule som dokonca v autobuse stretol úplne náhodne známych z Prešova, čo som vôbec nechápal. Niekedy až ťažko uveriť, že som “až” v Kodani.

Takže sa stretávaš predovšetkým so Slovákmi?

Vlastne áno. Pred tým ako som sem prišiel, som tu mal kamaráta zo Slovenska a aj v práci som spoznal dosť Slovákov. A cez jedného Popradčana som sa dostal k nejakej skupine ľudí, ktorí chodia hrávať raz za čas futbal. Tak som sa k nim pridal a tam som spoznal ďalších nových ľudí.

Super! A ako často chodievate hrávať?

Podľa toho ako sa to pozbiera a zorganizuje. Priemerne tak raz za dva týždne. Ale ja som rád aj za to, pretože ja som pred tým hral futbal 10 rokov, takže mne to už veľmi chýbalo.

Poznáš už aj nejakých Dánov?

Ani nie. Keďže väčšinu ľudí poznám z práce a túto prácu by Dán nerobil. Pre nich to sú smiešne peniaze a ja z toho viem celkom vyžiť.

Aké sú napríklad ceny v obchodoch v porovnaní so Slovenskom?

Strava je síce drahšia ale ak to vezmem pomerovo k výplate, tak sú tie ceny viac než dobré. A okrem toho sú tie potraviny omnoho kvalitnejšie. Napríklad mlieko mi nikdy nechutilo tak veľmi, ako mi chutí tu. Neviem, možno to mám iba v hlave, ale ten rozdiel cítim.

Chodíme však nakupovať aj do jednej štvrte, ktorá by možno niekomu mohla pripomínať Luník 9. Nie je to najčistejšie a najprívetivejšie prostredie. Ale dá sa tam nakúpiť úplne skvelá zelenina a ovocie za smiešne ceny.

Chýba ti niečo zo slovenskej stravy?

Trubičky z Lidla :-) V Dánsku napríklad nemajú vôbec veľký výber sladkostí. U nás v obchodoch máme bežne aj 4 regály so sladkosťami a v Dánsku majú tak štvrtinu z nášho výberu. A nedajú sa tu vôbec kúpiť keksy podobné našej Mile alebo Horalke. Občas mi chýba aj naša klasická horčica alebo tatárska. Chýbajú mi polievky, lebo Dáni polievky skoro vôbec nevaria. A potom mi ešte celkom chýba náš klasický biely chlieb, pretože chleby v Dánsku sú zásadne celozrnné alebo z rôznych semiačok.

Majú Dáni niečo špeciálne na jedenie?

Hmm, ani nie. U nich ma napríklad prekvapilo, že veľmi obľubujú obložené chlebíky. A tie jedia napríklad aj na obed. Keď idem na obed niekde, kde sú švédske stoly, tak je tam predovšetkým studená kuchyňa, takže rôzne druhy zeleniny, šalátov, dresingov a pečiva. A väčšinou majú len jeden teplý chod. Myslím si, že oni sú skôr zvyknutí mať teplú večeru.

Čo by si v Kodani odporučil turistom?

Pre turistov tu je toho veľmi veľa a je to tu bohaté na pamiatky. Ale po pravde, ja to tu ešte nemám úplne poobzerané všetko, takže bohužiaľ, nemám konkrétnejšie tipy.

Ja mám ale rád také tie typické farebné domčeky, ktoré sú v prístave. Toto miesto sa volá Nyhavn a je to asi najviac frekventovaná ulica pre turistov. Keďže Kodaň je na špici ostrova, je tu aj kanál, ktorý nie je veľký ale spája celé mesto. Práve okolo toho kanálu je veľa pamiatok a zaujímavých budov. A cez kanál chodí aj loďka, ktorá je súčasťou mestskej hromadnej dopravy.

11882455_10204066648936659_567924624_o

Ďakujem Igor! Držím palce, nech sa vám darí a nech váš blížiaci sa svadobný deň dopadne podľa vašich očakávaní!

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

  • Daniel Bělák Daniel Bělák september 15, at 13:38

    Ahoj Igor, už to bude měsíc, co jsem začal studovat poblíž Kodaně. Náhodou jsem narazil na tento článek a chtěl bych tě požádat o pár rad do začátků. Pokud si najdeš čas a pomůžeš mi, budu ti velice zavázán. Kontaktovat mě můžeš buď na mailu nebo přes Facebook. S pozdravem a přáním dalších úspěchů Daniel :)

    Odpovedať

Pridať komentár