Erasmus v Estónsku: Po anglicky si pokecáte aj s bezdomovcom

Erasmus v Estónsku: Po anglicky si pokecáte aj s bezdomovcom

Ivka je z Košíc, študovala na VŠE v Prahe a svoj Erasmus si naplno užila v Talline, hlavnom meste Estónska.

Ivy, čo bolo pre teba na Erasme najlepšie?

Možnosť spoznať úžasných ľudí z celého sveta a to v krajine, ktorá bola pre mňa úplne nová a nepoznaná. Najlepšie bolo ísť práve s týmito novými kamošmi nad ránom po párty na povinné raňajky – šnicliga (estónsky hamburger), zatiaľ čo sa Estónci náhlili do práce.

Čo bolo pre teba na Erasme najhoršie?

Že sa zo šnicliga priberá :(

ivka

Ako by si opísala Estónsko?

Krajina je ešte plochšia ako Česko. Je malá a nezaľudnená. V Estónsku ani nemajú diaľnice, pretože na cestách je takmer nemožné stretnúť nejaké auto. Všade sú len nejaké soby a iné zvery. Polovica obyvateľstva žije v Tallinne, ktorý je veľký ako Bratislava a zvyšok ľudí je roztrúsený po iných mestách ako je Pärnu, Tartu alebo na ostrovoch.

Estónsko je ale vo všeobecnosti pekná krajinka, má kopec stromov, jazier a okolo je more. Má dokonalú polohu na cestovanie. Z Estónska je blízko takmer všade – do Fínska, Ruska, Švédska, Lotyšska, Litvy…

Všade je sneh, ale bohužiaľ žiadne kopce. Takže nevýhodou krajiny je to, že sa tam nedá poriadne lyžovať. Lyžovačka v Estónsku proste nie je klasická lyžovačka na akú sme my zvyknutí. Estónci si užívajú sánkovanie a majú na to aj prisôsobené vleky. Ale tejto aktivity som si užila dosť aj v detstve, čiže mňa osobne to až tak nebralo. Ale to sa nedá povedať o mojich španielských a talianských kamarátoch :-)

321451_4857655331051_632038508_n

Ako by si opísala domácích ľudí?

Ehm… domácí sú veľmi uzavretí a niekedy až prehnane pochmúrní. Ale ani sa nie je čo čudovať, keďže je v krajine pol roka tma. Okrem toho majú vynikajúcu angličtinu a dokonca aj s bezdomovcom si človek pokecá. V televízii majú všetko v originálnom jazyku s titulkami a aj ich výuka cudzích jazykov je úplne na inej úrovni ako u nás. Starší rozprávajú Rusky, ale mladí z historických dôvodov (a dovolím si tvrdiť, že aj z terajších dôvodov), tento jazyk odmietajú.

Aké sú rozdiely vo výučbe v Estónsku oproti Prahe, kde si študovala?

Estónsko je krajina, ktorá hľadí do budúcnosti a to sa aj premieta do školstva. Výučba bola stále zaujímavá. Každý týždeň sme mali kreatívne projekty. Často sme ich potom prezentovali a obhajovali. A hlavne všetko bolo z praxe a málokedy sme sa učili nejakú teóriu.

unnamed (1)

Máš nejaký vtipný, smutný alebo nezabudnuteľný zážitok, o ktorý by si sa chcela podeliť?

Mám jeden zážitok, ktorý zahŕňa všetko. Udalosť roku je ESN Sea Battle, teda párty loď z Tallinnu do Stockholmu, ktorá je určená pre erasmáckych študentov zo Škandinávie a Pobaltských štátov.

Alkohol tam je bez dane, takže predpokladám, že každý s dobrou predstavivosťou si asi vie predstaviť, čo za veci sa tam diali. Jednoducho šialenstvo…

K tomu sme mali aj to šťastie, že v Stochkolme bol v deň nášho príchodu aj koncert Justina Biebera … “wuaa :-)”.

A čo na tom bolo smutné? Že som celú cestu späť do Tallinu prespala.

Ak by si raz dostala možnosť ísť žiť do Estónska, vrátila by si sa tam?

Jasné, ale len s podmienkou, žeby som mala od októbra do marca dovolenku a v tej dobe sa nachádzala napríklad niekde v Kalifornii :-) Nedokážem si predstaviť žiť v Estónsku v tomto období, keďže človek nezažije žiaden slnečný, teplý a dlhý deň.

Chceš niečo dodať, vypichnúť, doplniť?

Ak sa vydáte do Estónska v zimných mesiacoch, zaobstarajte si horolezecké mačky alebo šmirgeľ na topánky. Zabudnite na osolené alebo pokamienkované chodníky. Vedieť to dopredu, ušetrila by som si niekoľko zranení a rozbitých vecí.

Haha, za čitateľov ďakujem za tipy a rozhovor! 

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár