Fínsko: Počas zimy biele, počas leta zelenomodré.

Fínsko: Počas zimy biele, počas leta zelenomodré.

Dominika si Erasmus program odštudovala v hlavnom meste Fínska, v Helsinkách.

Čo bolo pre teba na Erasme najlepšie?

Obohatenie ako po stránke študijnej, tak po stránke duševnej. Spoznanie novej kultúry, krajiny a jej predností je na vycestovaní stále to najlepšie. Potom samozrejme spoznanie dalších národov v podobe medzinárodnych študentov z celého sveta. Človek získa kontakty a priateľstvá po celom svete, čo doteraz využívam.

Keď je človek v zahraničí, viac pochopí všetko vo svete a veci, ktoré sa predtým učil, či poznal z TV. Pretože všetko vidí na vlastné oči.

A v neposlednom rade som rada za projekty, na ktorých som vo Fínsku pracovala. Teraz sa mi pekne vynímajú v životopise a zamestnávatelia to vedia oceniť.

Kamaráti Fínsko

Čo bolo pre teba na Erasme najhoršie?

Odlúčenie od blízkych, z ktorých som bohužiaľ už jedného nikdy nevidela. Náš psík beagle Wendy ma už nepočkala…

Ako by si opísala krajinu a domácich ľudí?

Fínsko je krásne. Počas zimy je biele a počas leta zelenomodré. Je to tichá a kľudná krajina s čerstvým vzduchom, kde všetko funguje tak, ako má. Vodiči autobusov sa vždy pozdravia a každý (naozaj každý), aj postarší čudnejší obyvatelia vedia po anglicky a vždy sú veľmi milí a nápomocní.

Ak vo Fínsku niečo stratíte, nájdete to tam, kde ste to nechali – foťák na diskotéke, notebook v škole, rukavice na pošte a podobne. Ak to nenájdete tam, tak potom určite niekde v strátach a nálezoch alebo na polícii.

Študenti sú veľmi múdri a dobrovoľne aktívni, no cez víkendy sa po nociach menia na úplne iné osobnosti omámené alkoholom. Vo Fínsku sa pije naozaj veľmi veľa, no nikto nikdy nikoho neobťažuje, nebije sa a ani nie je hlučný.

Kuchyňa je výborná a maximálne zdravá. Tvorí ju predovšetkým koreňová zelenina, ryby, zemiaky, ražný chlieb, mlieko a pochúťkou je sušené sobie mäso.

Od novembra do februára je väčšina dní tmavá a ľudia utekajú do iných krajín. Od marca, keď vonku konečne svieti dlhšie slnko a teplota ukazuje 5 °C nad nulou, vychádzajú von a “letné” terasy začínajú prevádzku. Až vtedy je vidieť, koľko je v meste skutočne obyvateľov.

Sauny sú všade a sú nevyhnutnosťou. Fíni do nich chodia zásadne len nahí.

Fínsko klzisko

Aké sú rozdiely vo výučbe vo Fínsku oproti Prahe, kde si študovala?

Rozdiely sú veľké. V štýle, v systéme, aj v záverečných skúškach. Ako študijný materiál slúžia odborné články, ktoré sú často publikované aj samotnými profesormi a v angličtine. Aj domácí študenti sa veľa predmetov učia v angličtine. U niektorých predmetov ešte možno existujú učebnice ale pomaly už miznú. Hodiny sa nedelia na prednášky a cvičenia, všetko je spolu. Semester je o mesiac dlhší a rozdelený na dve polovice. Skúškové je v prvej aj druhej polke semestra.

Najväčším rozdielom je asi to, že predmet je poňatý veľmi prakticky. Na každom marketingovom predmete sme mali za úlohu vypracovať konkrétný projekt a pre konkrétnú firmu, ktorá sa aktívne podieľala na zadaní, či vyhodnocovaní projektu a následne aplikácii riešenia do reálneho chodu firmy. Projekt sa vypracuváva v tíme, ktorý je zmiešaný z domácich aj zahraničných študentov.

Priebeh hodín je tiež zábavný a iný. Je to často diskusia a študenti sa neboja profesorom oponovať a svojim názorom nabádať k diskusii. Skúška prebieha písomne, formou otvorených otázok a často z toho vznikne celá esej.

Celé to hodnotím veľmi pozitívne. Študenti sú veľmi otvorení a reálne vidia ako to funguje v praxi. Viac rozvíjajú svoje myslenie a sú fakticky zapojení do vecí, o ktorých by u nás len čítali. Aj keď musím dodať, že aj na VŠE, kde som študovala, je podobný praktický prístup aplikovaný aspoň na vedľajšej špecializácii marketingu.

Máš nejaký vtipný, smutný alebo nezabudnuteľný zážitok, o ktorý by si sa chcela podeliť?

Opití Fíni sú v skutočnosti veľmi vtipní. Len si tak popíjajú, ticho a nenápadne. Potom narážajú do stien a padajú ako hrušky. Obrovská párty a divočina, akú len tak v živote človek nezažije, sa deje na trajekte z Talinu späť do Helsiniek, na trajekte do a späť zo Stockholmu a cez ich najväčší sviatok Vapuu (1.5.). Jedná sa o alkoholické a post alkoholické orgie, ktoré sú nevídané. Ľudia sa úplne zmenia, v meste je šialenstvo ako po futbalovom zápase v Brazílii a napokon všetci niekde aj tak popadajú.

Ak by si raz dostala možnosť ísť žiť do Fínska, vrátila by si sa tam?

Určite áno. Možno nie natrvalo, ale na nejaký čas určite.

Chceš niečo dodať, vypichnúť, doplniť?

Po fínskej saune je naozaj úplne úžasné ponoriť sa do zamrznutého jazera!

jazero po saune

 Áno, podľa výrazu ti to veríme! :-)

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár