Multikulturalizmus v Anglicku vytláča ducha pravého Anglicka a jeho hodnoty

Multikulturalizmus v Anglicku vytláča ducha pravého Anglicka a jeho hodnoty

Evka je mladá baba z Martina, ktorej netreba hovoriť dvakrát, aby sa chopila nejakej šance. Už ako 18-ročná sa cez medzinárodný projekt Rotary dostala do Mexika, neskôr pracovala ako animátorka v Španielsku. 

Momentálne už skúša šťastie v Austrálii, no rozhovor sme robili v čase, keď končila vysokoškolské štúdium na univerzite v Anglicku. Prečítajte si o tom, ako Evka vníma anglické prostredie a v čom vidí najväčšie rozdiely medzi Anglickom a Slovenskom. 

Zahraničie ti zjavne učarovalo. Prečo si sa rozhodla odísť študovať práve do Anglicka?

Počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave som sa prihlásila na štúdium na University of Nottingham v rámci Erazmus programu. Britský systém sa mi zapáčil, a taktiež som v tom čase spoznala aj môjho terajšieho priateľa. Rozhodla som sa odísť z Bratislavy a začať študovať odznova na Business Management and Economics v Notthinghame. Na základe štúdia v Bratislave a vďaka Erazmu, mi uznali jeden celý ročník. Vďaka tomu som mohla začať rovno od druhého ročníka.

Predpokladám, že pri odchode do Anglicka si už po anglicky vedela, však?

Po anglicky som hovorila plynulo už predtým, avšak štúdium v anglickom jazyku je o niečom inom. Hlavne pri odborných predmetoch som narazila na výrazy, s ktorými som sa predtým nestretla. Nebola som zvyknutá na ich štýl písania prác, ktorý bol veľmi odborný a precízny. Po pár mesiacoch som si začala viac a viac zvykať.

IMG_1761

Aký je rozdiel medzi štúdiom na Slovensku a v Anglicku?

V Anglicku sú školy oveľa väčšie, tak je nemožné, aby všetci študenti odpovedali ústne. Tu sa píšu reporty, teda práce. Študent tu koncipuje „vlastné dielo’’, niečo ako odborný článok, je to písané v štýle článku do „economic journal’’. Taký priemerný report má minimálne 3 000 slov a študent písaním strávi 3 mesiace v knižnici. Písaním prác sa študent prirodzene dozvedá viac o danej téme a rozširuje si horizont vedomostí.

Na Slovensku mi to prišlo skôr v štýle memorizovania definícií. Tu je to také prirodzenejšie, lebo študent skúma určitú tému, číta články a tým pádom si to aj zapamätá prirodzeným spôsobom. Slovenský systém mi príde omnoho viac akademický, zameraný viac na teóriu, tu je to viac aplikovateľné do reálneho života. Ja napríklad robím záverečnú prácu na tému Vplyv imigrácie na produktivitu práce v UK.

Tu v Anglicku nám na prednášky chodia rôzne firmy, takže rovno vidíme, ako to funguje v praxi. Študenti sú zvyknutí klásť množstvo otázok.  Vzťah učiteľ – študent je odlišný. V UK je to viac uvoľnené, učiteľ je skôr na „priateľskej úrovni’’, študenti ho oslovujú krstným menom.

Učitelia v Anglicku si na tituly nepotrpia.

Tvoje štúdium teda ukončíš s akým titulom?

Ba (Hons). Bakalár zvyčajne trvá 4 roky, 3. ročník slúži ako „placement’’, kde študent pracuje 12 mesiacov, zvyčajne v odbore, pre firmu, či korporáciu. Automaticky tým získava rok praxe v odbore. Ja som pracovala napríklad pol roka pre dodávateľa britských uniforiem pre základné a stredné školy na pozícii marketing a predaj.

A funguje to ako u nás, že môžeš pokračovať v štúdiu ďalej?

Po 4 rokoch sa zvyčajne ide cestou „graduate scheme’’, čo je schéma pre absolventov. Keby som končila školu na Slovensku, hľadala by som si prácu vo firme, kde sa hlási niekto starší, kto ma viac skúseností v rôznych odboroch, tým pádom by mal nado mnou komparatívnu výhodu, čo by mi možno znemožnilo danú pozíciu obsadiť.

Schémy zvyčajne trvajú 2 roky, v rámci ktorých sú rôzne rotácie, tak aby absolvent pokryl rozličné divízie. Veľké pozitívum je, že na „graduate scheme’’ sa hlásia iba absolventi, ktorí „súťažia medzi sebou’’.

Potom sa môžu prihlásiť na magistra, no tu sa na to vyžadujú skúsenosti v odbore. Preto najprv tá práca a až potom ďalšie štúdium. Čo je ešte iné je, že sa tu za štúdium platí. Čiže sa ide z jednej pôžičky do druhej. 

^80088C6E22AA4B75FFD3297338F5178BCAB0F13834A95DE184^pimgpsh_fullsize_distr

Pre porovnanie, koľko stojí semester, respektíve rok štúdia na škole v Anglicku?

Mňa rok štúdia stojí 10 000 £, teda 15 000 €.

Tak to sú teda iné čísla!

Tým, že ja som z EÚ, tak mám pôžičku od britskej vlády a je to vyslovene iba na štúdium. Nezahŕňa mi to žiadne ubytovanie ani nič, iba štúdium. Systém pôžičiek tu má tradíciu, umožňuje študovať naozaj aj tým z rodín so slabšou finančnou situáciou. Argumentom môže byť, že sa študent zadĺži, avšak spláca sa vždy iba % z platu. To sa odvíja od ročného príjmu, spadá to do viacerých skupín na základe výšky ročného platu. Tým pádom sa nemôže stať, že by od študenta chceli nejakú vysokú mesačnú splátku a on by na to nemal. Čiže keď zarobí menej, splácať to bude dlhšie.

Máš popri škole nejakú brigádu?

Nemám. To je ďalší rozdiel. Keď som študovala na Slovensku, tak som mala brigádu. Tu je to tak, že štúdium je náročnejšie o písanie spomínaných prác, a to zaberie veľa času. Nepoznám nikoho, kto by mal brigádu popri škole. Netvrdím, že je to nemožné, skôr nezvyčajné, navyše Briti dostávajú pôžičku na životné náklady.

Máš vôbec nejaký voľný čas?

Nejaký sa nájde, no snažím sa ho využiť zmysluplne. S dvomi študentmi z architektúry sme sa prihlásili do jednej marketingovej kampane a ako víťazi sme pracovali na projekte, ktorý sa konal samozrejme mimo školy. Natáčanie záverečného videa, ktoré podčiarkovalo marketingovú kampaň, nám zaberalo veľa času. Možno to neznie ako ideálne využitie voľného času, no bolo to príjemné a bavilo ma to.

IMG_3865

Ako by si opísala „typického” Angličana?

Rodení Angličania sú veľmi hrdí, snažia sa zachovávať ich tradície a hodnoty a sú patrioti. Hovorí sa o nich, že sú chladní. To si ja nemyslím, akurát v niektorých situáciách sú menej emotívni ako my.

Čo sa mi však veľmi páči a viem to oceniť, sú gastroslužby. Keď sa niekomu v reštaurácii niečo nepáči a sťažuje sa, riešia to k spokojnosti zákazníka, napríklad poukážkami na ďalšie jedlo zadarmo alebo inou zľavou v ich podniku. Vnímajú to tak, že zákazník má pravdu. Nottingham má najviac reštaurácií na meter štvorcový v celom Anglicku. Tá konkurencia je taká vysoká, že reštaurácie nechcú o svojich zákazníkov prísť.

Keď si spomínala, že sa snažia dodržiavať tradície, vedela by si nejaké spomenúť?

Čo mi hneď napadne je, že oni Vianoce neoslavujú 24. decembra ale až 25. decembra. Čiže 24. decembra všetko funguje ako v iný, bežný pracovný deň. Na Vianoce majú moriaka s opekanou zeleninou a zemiakmi.

IMG_2844

Majú nejaké tradičné jedlá?

V nedeľu zvyknú mať na obed kuracie alebo bravčové mäso pečené v rúre. Volajú to „sunday roast” a servírujú to dokonca v nedeľu aj v puboch. Typickým je tiež „jacket potatoe”, čo je zemiak v šupke s rôznymi omáčkami a prílohami.

Dá sa opísať Anglicko zopár slovami?

Inštitucionálna a korporátna demokracia :-) Toto mi napadne z toho dôvodu, že napríklad ak niečo potrebuje bežný človek, nie vždy sa to dá. Ale ak niečo chce nejaká spoločnosť, musí obyčajný občan akceptovať ich stostranovú zmluvu, kde sú opísané všetky jeho povinnosti a ich práva. Ťažko sa to opisuje. To som zažila, či to bolo s realitkami alebo s poisťovňami. Všetko sa veľmi vlečie a dlho sa to vybavuje. Tie korporácie sú medzi sebou dosť poprepletané.

Ja žijem v Nottinghame, čo je taký stred Anglicka. Na juhu je lepšia infraštruktúra, viac korporácií, tým pádom vyššie platy a teda aj životná úroveň je vyššia. Nottingham je vyslovene študentské mesto. Tu nie sú nejaké veľké firmy, je tu veľa reštaurácií a obchodov. 

^4AE12108707F6CE8942D8C0CB6AF973BEC21EE2E47CBDF56F9^pimgpsh_fullsize_distr

Čo sa týka Nottinghamu, tak ten je veľmi multikultúrny. Negatívnou stránkou toho sú rôzne gettá, s vysokou kriminalitou. Ja som bola naučená, že keď som išla po Bratislave o 5 ráno, tak bola relatívne bezpečná. Aj tu to funguje tak, že hlavná časť investícií ide do hlavného mesta a jeho okolia, možno aj preto nie je Nottingham lepšie vybudovaný.

Ak by niekto videl len Nottingham, tak by to neodzrkadlilo to pravé Anglicko.

To sa možno trošku líši od predstavy, akú majú o Anglicku napríklad turisti.

Ja sa iba potichu usmievam, keď niekto hovorí, aký je Londýn krásny. Môj priateľ robil projektového manažéra hneď ako skončil školu. Šesť mesiacov strávil v Londýne na letisku Heathrow, ktoré sa nachádza v zóne 6. Ubytovanie si z logistického dôvodu hľadal v zóne 5, aby mal blízko do práce. Zóna 5 je asi hodinu od centra, sama som sa bála ísť ako biele dievča po ulici. Dom, v ktorom býval, bol zdieľaný s ďalšími 5-6 ľuďmi, no výška nájmu tej malej izby bola neuveriteľne vysoká.

Turisti v Londýne chodia iba v rámci zóny 1 alebo zóny 2 a myslia si, že celý Londýn vyzerá rovnako. Keby išli za zónu 2, tak by si začali všímať perifériu mesta, nepekné oblasti. Prechádzajú sa po bezpečných zónach. Všetci sú na nich milí, lebo sú turisti a utrácajú tam peniaze.

Alebo také nehnuteľnosti. Napríklad v takom Nothing Hill stojí byt aj 20 mil. libier a prenájom v tejto štvrti stojí 8 000 £ týždenne. To sú také sumy, že človek musí ročne zarábať státisíce. Absolvent vysokej školy hneď nezarába tak veľa, aby si mohol vyskakovať a bývať v nejakej top oblasti.

Na základe všetkého, čo si mala možnosť vidieť a zažiť, ako to funguje v Anglicku?

Čo sa týka lekárov a zdravotníctva, to je zadarmo pre všetkých, ktorí nepracujú, respektíve ktorí študujú. Ak človek pracuje, odvádza isté % do systému. Zdravotníctvo je na oveľa horšej úrovni. Poznám veľa ľudí, ktorí mali problémy so zdravotníctvom. Zdravotníctvo dotované vládou sa volá NHS. Posledná vláda urobila celkom škrt cez rozpočet pre NHS. Lekári a sestry sú relatívne slabo platení, sú frustrovaní, všetko je zastaralé.

Ja som u doktora nikdy nebola spokojná. Mala som zdravotné problémy a 2 mesiace mi nikto nevedel pomôcť. Rozhodla som sa ísť k doktorke na Slovensko. V Anglicku stojí 20 minútová konzultácia u súkromnej doktorky 150 £ a tá dokáže konzultovať aj hodinu. Mňa vyšlo lacnejšie ísť s Ryanerom k doktorke na Slovensko. Tá mi urobila kompletné vyšetrenie, odbery, výtery a do Anglicka som sa už vrátila s výsledkami. Anglickí lekári radi predpisujú na všetko paracetamol, ktorý síce utlmí bolesť, no nevylieči príčinu.

Je jedno, či má niekto angínu, zapálené ucho alebo kožné problémy, vždy dostane paracetamol (na SVK sa predáva ako paralen).

A čo to známe „typické” anglické počasie?

Prší skoro každý deň. Aj keď neleje vkuse ale je sychravo. Pôsobí to celkom depresívne a potom sa človeku ani nič nechce. Ale ja som si už v podstate zvykla, nijako ma to neobmedzuje v robení aktivít, ktoré som bežne robila aj na Slovensku. Samozrejme, tie 4 ročné obdobia, ktoré na Slovensku máme, mi tu chýbajú. V zime tu nie je sneh, v lete nie je teplo. Tu môže byť rovnaká teplota v auguste aj v decembri, nie sú v tom až také veľké rozdiely.

^5CA9F76D5A1D3497BE31B2BE2BE3C0C5017C47BE425B16F1EF^pimgpsh_fullsize_distr

Keď sa vrátime k škole, máš spolužiakov z rôznych krajín. Vedia oni, kde sa nachádza Slovensko?

Čo sa týka spolužiakov, tak asi polovicu tvoria rodení Angličania, potom sú to Angličania, ktorých rodičia sa prisťahovali z inej krajiny a oni sa tu už narodili. Potom mám spolužiakov zo Saudskej Arábie, z Iraku, z Číny. Multikulturalizmus je z globálneho hľadiska preferovaný, no na druhej strane prináša aj negatíva.  

Dosť ma hnevá, keď niekto hovorí, že Slovensko je východná Európa, čo z geografického hľadiska pravda nie je. Bratislava je šiesty najrozvinutejší a najbohatší región v rámci HDP na jedného obyvateľa v Európe. Aj moj priateľ, Angličan, si predtým myslel, že Slovensko je asi nejaká zaostalá krajina, no keď tu potom prišiel, bol príjemne prekvapený. Každý máme nejaké očakávania a predsudky, tak aj Angličania. Oni o sebe nehovoria, že sú Európania. Tí ostatní sú Európania, oni sú tí z Ostrovov, takto sa vymedzujú. Čiže všetko od nich na východ, je už východná Európa. V tomto mi prídu takí needukovaní, respektíve že to nechcú vedieť. Napríklad aj učiteľ mi raz povedal, že musím byť veľmi rada, že som tu. Ja som naňho nechápavo pozerala.Je to všetko relatívne. Tu platím viac, môžem si kúpiť menej vecí, je to priamo úmerné cenovej hladine.

Na Slovensku som mala životnú úroveň 10x vyššiu ako tu.

Stretávaš sa v Anglicku s nejakými Slovákmi?

Tým, že môj priateľ je Angličan, tak sa viac stretávam s Angličanmi a Slovákov po pravde nevyhľadávam. Ale prišiel sem známy, ktorý rovnako študoval na Ekonomickej univerzite v BA a vďaka nemu som spoznala ďalších krajanov. Je príjemné sa s nimi baviť o našich hodnotách. Ja osobne nie som stotožnená so západnou spoločnosťou, viac si vážim tú východnú.

Máš ešte nejaké cestovateľské sny?

V júni som mala ísť na dva týždne do Číny na letnú školu, na ktorú ma prijali ešte počas štúdia posledného ročníka, čiže niekedy v apríli. Plány sa mi však zmenili. Momentálne som sa presťahovala do Austrálie, keďže tam priateľ dostal prácu. Bola som tu predtým už dvakrát a páči sa mi tu. Vyhovuje mi ich životný štýl, pohľad na život a príjemná klíma. Hľadám si prácu, ideálne pre “Big 4’’ finančné korporácie, čiže je to veľká výzva, no musím na sebe neustále pracovať.

Čo sa týka ďalšieho cestovania, rada by som sa napríklad pozrela do Japonska.

^07DABF6489D8622B9736CD619FDF34D8027EDEFD42B7ACD018^pimgpsh_fullsize_distr

Chýba ti niečo zo Slovenska?

Chýba mi lyžovanie a samozrejme bryndzové halušky :-) A Slovensko ako také.

To mi trošku viac objasni.

Každý hovorí, ako je na Slovensku zle a že treba ísť na západ. Keď som mala 17 rokov, mala som víziu, že na západe bude lepšie. Žila som na západe a nemám pocit, že to je tam oveľa lepšie. Samozrejme, je tam iná kvalita života, iné platy. No chýbala mi príroda, naše mestečká. 

Odkedy som sa zo Slovenska odsťahovala, stala sa zo mňa patriotka a omnoho viac si vážim slovenské vzdelanie, tradičné slovenské hodnoty a úctu voči samej sebe.

Na Slovensko sa mám v pláne vrátiť na 100%. Nedávno sem prišli Slováci, ktorí rovnako nedajú na Slovensko dopustiť a tiež nechápu, prečo sa všetci ťahajú na západ. Slovensko má svoje hodnoty a kultúru. Slovensko sa mi páči a cítim sa s ním veľmi spätá…

Evka, veľmi pekne ti ďakujem, že si si vo svojom nabitom programe našla čas na rozhovor :-) Držím ti palce, aby ti to vyšlo nielen v Austrálii ale aby sa ti darilo kdekoľvek, kde sa budeš práve nachádzať!

Share Button

Autor

Majka Kudlíková

Majka Kudlíková

Po krátkej etape života v Rakúsku som sa vrátila na rodnú hrudu. Som na "voľnej nohe" a prispievaním na tento web si plním jeden zo snov.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár