Na Grécku je magické, že aj keď nič neide ako má, všetko v podstate funguje

Na Grécku je magické, že aj keď nič neide ako má, všetko v podstate funguje

Tanečník a učiteľ tanca Rišo má 32 rokov, pochádza z Košíc. Vyštudoval Hotelovú akadémiu, po jej ukončení pracoval v košickom hoteli. V roku 2007 sa ako tanečník stal Majstrom Slovenska v 10-tich tancoch. Po tomto úspechu sa rozhodol dať si s aktívnym tancom pauzu a odišiel do zahraničia tanec vyučovať. Dnes je jeho domovom mesto Larissa v Grécku. 

Prečítajte si o tom, ako sa z Majstra Slovenska a Majstra Grécka stala hviezda gréckej televíznej show!

Rišo, na Slovensku si bol v tanci na vrchole, prečo si sa rozhodol v tom najlepšom odísť do zahraničia?

S mojom tanečnou partnerkou Sisou sme plánovali, že pôjdeme cez leto zarobiť peniaze na tanec. Plán bol vrátiť sa v septembri na Slovensko a ďalej tancovať. Nakoniec som odcestoval len ja. Na Grécky ostrov Korfu som prišiel robiť učiteľa tanca do hotela a táto práca bola naozaj dobre platená. Keď som mohol za 5 mesiacov zarobiť dosť peňazí, tak prečo to nevyužiť?

Prečo práve Grécko?

Bola to úplná náhoda. Dva roky predtým sme boli so Sisou tancovať šou v Grécku a nechal som svoje telefónne číslo v jednom hoteli u animátora. On dal moje číslo šéfke animátorov v najväčšej sieti gréckych hotelov. Táto sieť v roku 2007 otvorila nový hotel a ich cieľom bolo urobiť nový projekt – mal to byť hotel iba pre dospelých a chceli urobiť aj nový štýl animácií a rozhodli sa, že to bude škola tanca. Tá pani mi potom zavolala s ponukou, či by sme nechceli prísť učiť tanec počas leta. Keďže Korfu je v lete ako raj rozhodol som tam ostať.

10484953_1656666177943242_7542111781177715351_n

Bolo pre teba po príchode do Grécka niečo ťažké? Čo jazyková bariéra?

Jazyková bariéra v podstate ani nebola. Keďže som bol na Korfu, tam všetci hovoria po anglicky alebo po nemecky a oba tieto jazyky ovládam. A chvalabohu som stretol ľudí, ktorí mali ochotu a chuť aby som sa naučil po grécky. Nešiel som do žiadnej jazykovky, učil som sa, keď sme išli niekam vonku, na pláž. Každý deň som sa naučil, akým spôsobom funguje jazyk. Gramatika a to, ako sa skladajú vety, je úplne to isté, ako na Slovensku, musel som sa naučiť slová. Je to dosť ťažké ale aj slovenčina je ťažká, takže sa to dalo v pohode zvládnuť.

Do dvoch rokov som sa naučil po grécky hovoriť. Teraz mám problém rozprávať po slovensky, premýšľam už v gréčtine.

Ani na úradoch nebol problém?

Ani tam nebol problém, pretože sme v Európskej Únii. Ja som si musel vybaviť len zelenú kartu, pracovné povolenie aby som mohol začať pracovať. Netreba zabudnúť, že to bolo v roku 2007, dva roky pred krízou. Čo sa týka práce, teraz je to veľmi ťažké. Je tu viac ako 30% nezamestnanosť. Teraz by to už nebolo také jednoduché, ako predtým.

Čo zázemie?

Nemal som žiadne. Zo začiatku som býval v izbe, ktorú som dostal z hotela, neskôr som si našiel a prenajal byt. To zázemie si vytvoríš. Gréci sú dosť otvorený národ, takže nie je problém, aby ti niekto pomohol, ubytoval ťa. Starajú sa o človeka, ako by si tu bol roky.

To ma teda zaujíma. O Grékoch sa hovorí všeličo, akí teda sú?

Sú veľmi rodinne založení. Chlap sa nemôže oženiť, kým mu to neschváli mama. Videl som páry, ktoré sa rozchádali preto, lebo mame sa nepáčila budúca nevesta. Členov rodiny si vyberajú, no potom si veľmi pomáhajú a sú súdržní.

Dá sa povedať, že sú leniví ale aj na Slovensku nájdeš lenivých ľudí. Tu je ten problém, že je tu 8 mesiacov teplo. Každý rok tu majú turistov, čiže keď máš okolo seba 50 ľudí, ktorí oddýchujú, je veľmi ťažké začať pracovať vo veľmi rýchlom tempe. Ja som to pochopil týmto spôsobom. Nemci pracujú celý rok, aby si prišli na 10 dní do Grécka oddýchnuť. Grék tu má tých Nemcov od rána do večera, to znamená, že keď oni oddychujú, tak aj ten Grék bude fungovať v pomalom tempe. Naštastie, všetci tí, ktorých poznám, makajú.

Je to všetko o tom, akých ľudí poznáš a do akej skupiny ľudí sa zaradíš.

Ale Gréci, čo žijú hocikde vo svete, tak tí tam makajú. Tu sa správajú úplne inak ako v zahraničí. Nikto tu nikoho neženie. Keď nefunguje kontrola, tak prečo by si niekto nesadol na kávu a neodpracoval iba 3 hodiny?

11377211_1608624549414072_4977836170157445810_n

Bolo niečo, čo ťa na Grékoch prekvapilo?

Súvisí to s tým, čo som spomínal. Oni sú pomalí, všetko robia na poslednú chvíľu. Nič neplánujú, celý deň by radšej presedeli na káve. Sú veľmi dobrí v teórii – vedia o všetkom pekne porozprávať a vymyslieť, ako by to malo fungovať ale nebudú to robiť. To je to, čo mňa osobne privádza do nervov a problémov.

Môžeš byť konkrétnejší?

Gréci nedokážu pochopiť, že ten tanec a všetko, celý šport, ktorý robíme, je založený na veľkej drine a že všetko chce čas. Vidia úspech a ten chcú, ale nevidia to, čo tomu úspechu predchádza, oni sú dosť horkokrvní a chcú mať výsledok hneď.

Tancujú skoro všetci ale iba párty tance, ktoré nie sú súťažné. Idú večer vonku na jedno pivko alebo jeden drink a tancujú. Pre mňa to bolo niečo úplne nové, keďže ja ako športovec som sa s tým na Slovensku vôbec nestretol. Pokiaľ som pochopil celý ten systém, tak mi to trvalo zopár rokov.

Ty, ako Slovák zvyknutý makať, si s týmto prístupom mal asi problém, však?

V hoteli, kde som učil tanec, som pracoval asi 3 hodiny denne. Keď som mal čas na kávu, snažil som sa upratať a dať tanečný priestor do poriadku. Gréci na mňa pozerali a pýtali sa, čo to robím, keď mám voľno. Im sa to zdalo úplne nelogické, že som robil v čase, keď som nemusel. Tu začína práca o 9.00 ráno. Najprv si dajú kávu a raňajky, až tak začnú pracovať. O 12.00 pomaly balia veci, lebo vedia, že o 14.00 je siesta. Tak o 18.00 sa vracajú a do 20.00 ešte pracujú. Do roboty sa neženú ale najmä tí v mestách. V turistických oblastiach sa maká celú noc. To je o tom, kde funguješ a či môžeš a chceš zarobiť peniaze. Keď makáš, dokážeš veľmi dobre zarobiť.

Stále si na Korfu?

Už som odtiaľ dávno odišiel. V tom čase som sa náhodou cez internet zoznámil s tanečníkou Effie, ktorá hľadala tanečného partnera, a tak sme spolu začali tancovať za Grécko. V roku 2010, 2011 a 2012 sme boli Majstri Grécka aj víťazi Gréckeho pohára. Neporazil nás nikto, boli sme vtedy úplne top. Ja som potom ukončil tanečnú kariéru, lebo som sa viac venoval škole, ktorú máme teraz. Momentálne je mojim domovom grécke mestečko Larissa.

12279406_901391599938251_630962478_o

Majster Grécka a vlastná tanečná škola? Prezraď nám o tom niečo viac!

Už na Korfu som si s jednou Grékyňou otvoril tanečnú školu. Keďže spôsob, akým žijú Gréci a ako vnímajú tanec a šport a ako žijeme my, je úplne odlišný, po roku a pol sme tú školu zavreli, pretože som ostal bez študentov. Prvý pokus bol úplne zlý a poučil som sa z toho.

Teraz máme s Effie školu, ktorá sa volá Dance Club Larissa. Fungovala už niekoľko rokov, učili sme v nej a potom sme ju v podstate odkúpili. Spolu s Effie sme sa stali jej majiteľmi, a ako som už predtým spomínal, jeden z nás musel prestať s tancom aby to fungovalo. Keďže ja som bol vekovo starší a mal som toho odtancovaného veľa, tak som sa rozhodol, že tancovať prestanem ja a tým pádom som sa začal viac venovať škole.

Momentálne máme okolo 170 študentov. Učíme latinu a štandard a zvyšných 10 učiteľov učí hip hop, tango, bellydance, break dance a iné štýly. Je toho dosť.

12235718_901388909938520_509639678_o

Nemal si problém, že si cudzinec?

Ten problém tu stále bude. Je to tým, že nie sme v Aténach ale v malom meste Larissa. V Aténach je veľmi veľa ľudí z rôznych krajín, v Larisse presadzujú najmä tých svojich. V centrách sú obchody veľkých svetových značiek a potom sú tu obchody lokálnych ľudí. Miestne obchody idú oveľa lepšie, oni podporujú jeden druhého. Larissa sa považuje za jedno z 3 miest v Grécku, ktoré naozaj fungujú, kríza mesto nepostihla tak veľmi. Napríklad mám v škole deti, ktorých rodičia majú obchod s textilom. Tak ja pôjdem radšej nakúpiť k nim, nie k niekomu inému. Keď mám známeho, ktorý má bar, tak pôjdem k nemu, a tak to celé funguje. Veľa ľudí má svoje hospodárstvo a veľa si toho vedia vypestovať sami, nepotrebujú dovážať. Čiže v našom meste sú na tom ekonomicky veľmi dobre.

Ovplyvnila kríza nejako tvoju školu?

Na začiatku aj áno ale keďže som vyhral show Dancing with the stars (slovenské Let´s dance), tak mi to veľmi pomohlo. Školu som chvalabohu úplne naplnil. Kvôli tej kríze ľudia teraz pozerajú na kvalitu. Keď už majú dať nejaké peniaze mesačne na tanec, tak ich dajú tam, kde to funguje a kde sa niečo naučia. Snažia sa nájsť ľudí, ktorí robia dobrú robotu. Našťastie, ja si svoju robotu robím dobre, presadil som systém športového tanca a v porovnaní s gréckymi školami u nás tie decká naozaj makajú. Aj rodič potom vidí ten výsledok na konci roka a funguje to. Ja som spokojný, práca ide dobre, ľudia sú spokojní, a to je myslím podstatné.

12281723_901386883272056_826811954_o

Počula som dobre, Dancing with the stars?

DWTS je grécka obdoba nášho Let´s Dance. V prvej edícii /2010/ sme vytancovali finále ale nakoniec sme s mojou vtedajšou partnerkou, showwoman Mathildi Maggira, skončili druhí. V roku 2015 som bol v ďalšej sérii DWTS tanečným partnerom najúspešnejšej gréckej olympioničky v rytmickej gymnastike Morfuly Dony. U porotcov sa nám podarilo vyhrať 13 zo 14 live prenosov, pretancovať celou show a nakoniec ju vo finále aj vyhrať. Bola to nádherná cesta a veľmi mi to v tomto roku pomohlo.

Ako vnímajú, že nie si miestny a robíš tam svoj biznis? Funguje nejaký konkurenčný boj?

V Larisse je 5 tanečných škôl, z toho 4 sú školy miestnych Grékov, tú jednu vlastním spolu s Effie, ktorá je z Atén. Všetko, čo sme vytvorili, sme urobili sami. Pomaličky nás ľudia berú za svojich, to je dosť pozitívne. Videli ma tancovať v telke, potom ma vidia niekde na ulici a spoznávajú ma. V malých mestách je dôležité, s kým sa stretávaš, s kým chodíš na kávu, tu ťa všetci poznajú.

12255549_901386439938767_516127287_o

Ak máš voľný čas, ako ho využívaš?

Voľného času nie je veľa. Nie som typ, ktorý vyhľadá voľný čas. Večer chodievame vonku, v lete je to iné, všetci sme pri mori. V júli pracujeme v obmedznom režime, v auguste je škola zatvorená. Prispôsobujeme sa školskému roku, a tak voľný čas nechávam na leto.

Čo ťa na Grécku ako krajine, fascinovalo?

Grécko má všetko. Má hory, kde v zime sneží, v lete je veľmi teplo. Čo sa týka polohy Grécka, tak tá je výnimočná.

Horšie je to s fungovaním krajiny. Tu nefunguje v podstate nič. Preto majú teraz také veľké problémy. Tu sa celé roky platilo hotovosťou, karty sa nepoužívali, neboli bločky. Teraz je im ťažko, keď musí byť všetko oficiálne, cez pokladňu.

Napríklad mám klasické verejné zdravotné poistenie. Ale keď mám nejaký zdravotný problém, určite idem radšej k súkromnému lekárovi. Radšej si to zaplatím a viem, že to bude v pohode. Ale takto to určite funguje aj na Slovensku, niekedy si proste radšej priplatíš za kvalitu.

Keby som bol nezamestnaný, tak dostanem nejakú dávku. Len proste ich prístup je úplne iný. Na Grécku je magické, že aj keď nič neide ako má, všetko v podstate funguje.

Keď do Grécka niekto príde prvýkrát, tak je šokovaný, že napriek tomu, ako to tu chodí, všetko ide úplne v pohode.

Čo by si nemali nechať újsť turisti v Grécku?

Kdekoľvek príde človek do Grécka, tak uvidí históriu, o ktorej sme sa ako deti učili. V každom meste, na každom ostrove vidíš antické prvky, je to jednoducho úžasné. Určite nemôžu vynechať Atény, Krétu, to sú nádherné miesta.

Grécko je miesto, ktoré si nesmieme nechať zobrať. Kto tu bol, určite rozumie, čo tým chcem povedať. Kto tu nebol, mal by si to určite vložiť do svojho „wish“ listu.

Máš v Grécku nejaké obľúbené miesto?

Určite je to Korfu. Chodím tam raz mesačne a keby som mohol, otvoril by som si tam tanečnú školu. Tým pádom, že je to ostrov, škola nebude fungovať tak, ako si ja predstavujem. Asi hodinu od Larissy sú Téby, potom Termopily. Je to ako z filmu. Ja nemusím cestovať do Grécka na pár dní, aby som to všetko videl.

Ja to vidím z tej opačnej strany, keďže tu žijem. Zoberiem auto a môžem sa ísť pozrieť kdekoľvek. Výjdem z Larissy a vidím Olymp. Rád sa vraciam na tie miesta a ešte stále u mňa funguje ten “wau efekt”. Je to samozrejme iné, keby som prišiel iba na pár dní. Keď mám chuť sa ísť na nejaké miesta pozrieť zase, tak idem. Je to oveľa jednoduchšie.

12269007_901391573271587_1055694320_o

Čo ty a grécka kuchyňa?

Grécka kuchyňa je brutál. Majú skvelé šaláty, také mäso, hentaké mäso, veľa rýb a plodov mora. Ale niečo také, ako máme my, tu nie je. Grécka kuchyňa je dosť dobrá a chutí mi.

Typická pre Grécko je musaka. Čo sú vlastne zemiaky, mleté mäso a baklažán. Grécky šalát je tu úplne iný, ako ho poznáme napr. zo Slovenska. Chutí úplne inak, pretože obsahuje pravý grécky syr feta.

Mne najviac chutí pasticio (vrstvené mleté mäso, makaróny, zelenina a bešamel). Ani neviem, či je to fakt grécke jedlo. Ale robia to babky do veľkého pekáča a celá rodina si na tom spoločne pochutnáva.

Varíš si doma?

Keďže bývam sám, varím veľmi veľa a veľmi dobre a chutne. O celú domácnosť sa teda starám sám.

Čo zo Slovenska ti chýba?

Jednoznačne bryndzové halušky, pirohy a slovenské pivo. Stále, keď prídem na Slovensko, tak prvé, čo urobím je, že zhodím tašku a idem na pirohy. To je to, čo mi tu v rámci jedla veľmi chýba.

Trúfaš si porovnať ceny v Grécku a na Slovensku?

Keďže na Slovensko nechodím často, nemám potuchy o cenách. Ale čo viem je, že tu sú základné potraviny dosť drahé. Život je oveľa drahší ako na Slovensku a momentálne sú grécke platy takmer totožné s tými slovenskými. Päť rokov dozadu Gréci zarábali celkom slušne a životný štýl bol na dosť vysokej úrovni. Ale tie platy boli postavené na všetkých dlhoch krajiny. Zrazu im to všetko sekli a základný plat je 400 €. Napríklad čapované pivo tu stojí tak 5€, fľašové aj 7 €. Ceny sú drahšie možno dva až trikrát.

Vraciaš sa niekedy na Slovensko?

Naposledy som bol na Slovensku teraz na Vianoce, predtým ešte v auguste 2014, keď sa ženil môj najlepší kamarát. Nechodím veľa domov, lebo nemám čas. Môžem odtiaľ odísť maximálne na 3-4 dni, čo je pre návštevu Slovenska veľmi málo a neoplatí sa mi to.

Radšej prídu navštíviť teba do Grécka?

Predtým chodili častejšie, posledné 2 roky neboli. Môžu prísť akurát v lete, no ja do konca júla pracujem. Keď tu príde niekto zo známych na dovolenku, chcem sa mu plnohodnotne venovať. Nemôžem zavrieť školu, lebo mi prišla návšteva.

Vieš si predstaviť v budúcnosti návrat na Slovensko?

Teraz o tom nepremýšľam. Ale určite sa niekedy vrátim, nemyslím, že tu ostanem naveky.

V Grécku sa mám teraz lepšie ako by som sa mal doma, takže nemám dôvod, aby som sa vrátil.

Je niečo, čo by si rád odkázal Slovákom?

Netreba počúvať to, čo počujeme v správach na Slovensku. Zopár vecí je úplne inak, ako sa to snažia média podať. Všetko, ako to funguje, respektíve nefunguje, majú na svedomí ľudia v parlamente. Viem pochopiť Grékov a ich protesty, pretože som tu a vidím to. Tak ako 5 rokov dozadu im dávali všetko, zrazu im to zobrali zo dňa na deň. Nebolo to zobrané systematicky. Je logické, že človek, ktorý mal všetko, je zrazu úplne mimo a búri sa. Treba sa vcítiť do ich situácie pred tým, než ich začnete súdiť.

Rišo, ďakujem za rozhovor a prajem ti ešte veľa zodratých tanečných topánok!

Share Button

Autor

Majka Kudlíková

Majka Kudlíková

Po krátkej etape života v Rakúsku som sa vrátila na rodnú hrudu. Som na "voľnej nohe" a prispievaním na tento web si plním jeden zo snov.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár