Rakúšania majú vo všeobecnosti Slovákov radi

Rakúšania majú vo všeobecnosti Slovákov radi

Martin má 32 rokov a pochádza z dedinky v Levickom okrese. Absolvoval bilingválne anglicko-slovenské gymnázium, a preto si vždy myslel, že raz bude pracovať v nejakej anglicky hovoriacej krajine. Už počas štúdia informatiky na Matematicko-Fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe sa vážne začal zamýšľať nad tým, kde po škole skončí. Voľba padla na Rakúsko, kde žije už vyše 7 rokov.

Už po nejakom čase fungovania v Rakúsku si uvedomil, že našiel svoju vysnívanú krajinu. Hoci Rakúsko nepatrí medzi exotické destinácie, Martin pozná jeho čaro a svoj výber vôbec neľutuje. Prečitajte si o živote v Rakúsku z Martinovho pohľadu.

Martin, keď sa obzrieš viac do minulosti, mal si už pri výbere strednej školy plán, že raz budeš žiť mimo Slovenska?

Výber bilingválneho gymnázia bol v tom čase pre mňa jediný spôsob, ako sa vyhnúť deviatemu ročníku. Akurát v tom období nastala zmena, že z osemročnej základnej školy sa stala deväťročná. Tak som teda to gymnázium skúsil a podarilo sa mi tam dostať. Dovtedy som vôbec neuvažoval, že by som raz išiel žiť mimo Slovensko. Až tu som nad tým začal rozmýšľať.

Pôvodne som uvažoval, že sa vyberiem do nejakej anglicky hovoriacej krajiny, lákalo ma Írsko a Kanada.

Po gymnáziu si začal študovať na vysokej škole informatiku. Vybral si si tento odbor preto, že ťa to jednoducho bavilo alebo si predpokladal, že tento smer má potenciál?

Vždy som chcel byť ekonóm, pretože ma to veľmi bavilo a dodnes veľmi baví. No zároveň ma od malička ohromne bavili počítače. Otec už v roku 1992 doniesol počítač, pri ktorom som hodiny presedel, napriek tomu, že na ňom nebola žiadna hra. Jednoducho som skúmal, ako to v ňom na úrovni software funguje. Od starších kamarátov som kvôli tomu dostal svoju prvú prezývku v živote – “kompi” (od slova computer). A potom prišlo “osudné” leto po ôsmom ročníku základnej školy.

Starší kamarát mi požičal knihu o programovaní a po prečítaní úvodných pár strán a po napísaní prvého miniprogramu som vedel, že som spoznal zamestnanie svojho života. Odvtedy som vedel, že chcem byť softwarový vývojár a aj teraz, po mnohých rokoch si myslím, že je to pre mňa najlepšie zamestnanie na svete.

Tomu sa teda povie, že si mal pri výbere svojho povolania šťastnú ruku!

Už vysokú školu si študoval v susednom Česku. Bolo pre teba automatické, že po vysokej škole sa už na Slovensko nevrátiš?

Asi tak vo štvrtom ročníku vysokej školy som začal vážne uvažovať nad tým, kam po škole pôjdem. Dlho som uvažoval, nakoniec som sa rozhodol, že buď zostanem v Prahe alebo pôjdem do Viedne.

Prečo si uvažoval práve nad Rakúskom?

Po otvorení hraníc sme Rakúsko s rodičmi pravidelne navštevovali. Veľmi sa nám tam páčilo, v tej dobe boli ešte rozdiely v životnej úrovni dramaticky väčšie než sú teraz. Otec vždy hovorieval, že veriaci sa snažia byť celý život dobrí, aby sa po smrti dostali do neba, ale Rakúšania sa do neba už narodili. Keď som teda pred skončením vysokej školy zvažoval, kam pôjdem, padla voľba na Rakúsko, jednak kvôli životnej úrovni, jednak kvôli blízkosti Slovenska.

Vedel si po nemecky?

Nemecky som už vtedy vedel plynule, ale viedenský dialekt ma zaskočil. Trvalo mi to asi pol roka, kým som si na to zvykol, teraz už tak rozprávam aj ja.

21169056_498952067125128_578176311_o-1000x750

Sama som v Rakúsku istý čas žila, no mimo hektického hlavného mesta. Ako sa žilo vo Viedni?

Zo začiatku, po príchode do Rakúska, som býval vo Viedni. Ako v každom veľkomeste je tu veľký ruch a žije tu množstvo národností. Pre zaujímavosť, Slovákov je tu registrovaných okolo 15 000. Viedeň bola tento rok už ôsmykrát po sebe konzultačnou spoločnosťou Mercer vyhlásená za najlepšie mesto pre život na svete.

Kto má rád ruch veľkomesta, vo Viedni si príde na svoje, je tu každý deň kam ísť a čo zažiť.

Ale ja mám radšej malomestské prostredie. A tak som po pár mesiacoch v Rakúsku objavil Mödling. Susedí bezprostredne s Viedňou, do centra Viedne to trvá iba cca polhodinu.

Čím ťa očarila táto oblasť?

Bývajú tu veľmi príjemní ľudia, z drvivej väčšiny Rakúšania. Je tu vynikajúca infraštruktúra, všetky úrady ako finančný, magistrát či polícia a obchody ako Billa či Spar, sú mi dostupné pešo do desiatich minút. Má tu sídlo množstvo lekárov rôznej špecializácie a najväčšie obchodné stredisko v strednej Európe, Shopping City Süd, je vzdialené iba päť minút cesty autom.

Mödling je zasadený do krásneho prostredia viníc, lúk a lesov. Je to pomerne drahá ale krásna oblasť. Zamiloval som si to tu a rád to nazývam svojím domovom.  

world-heritage-2485542

Aj keď Rakúsko nie je ďaleko, čo na tvoje odsťahovanie hovorila rodina?

V prvom rade si ani veľmi nepripadám, že by som sa odsťahoval. Slovensko je vzdialené 45 minút autom a k rodine to mám približne dve a pol hodiny. Keby som napríklad pochádzal z Košíc a býval v Bratislave, trvalo by mi to podstatne dlhšie. Chytám všetky slovenské televízne a rozhlasové stanice.

Sledujem pravidelne slovenskú tlač. Poznám tu mnoho Slovákov, ktorí sem prichádzajú pracovať alebo študovať. Takže mi to tu vôbec nepripadá, že by som žil mimo Slovenska. Moja rodina ma plne podporuje, vedia, že v Rakúsku mi je dobre. A keďže je to k nim blízko, pomerne často ich navštevujem.

Ako si spomínal, Rakúsko je hneď za rohom, no diametrálne sa líši od Slovenska. V čom vidíš hlavné rozdiely?

Rakúsko je bohatšia krajina a tento fakt sa premieta do väčšiny oblastí života. Systémy ako zdravotníctvo a verejná správa fungujú veľmi dobre, nikde sa príliš dlho nečaká. Ľudia sa tu menej ponáhľajú, súvisí to najmä s tým, že systém im dovoľuje žiť si na lepšej úrovni a oni sa nemusia toľko snažiť. Žijú pre seba a svoje rodiny, aj bohatší ľudia sa snažia skôr svoje bohatstvo príliš neukazovať, aby tým neprovokovali ostatných. Tým pádom je v spoločnosti väčší sociálny zmier.

Rakúšania, namiesto toho, aby si kúpili drahé auto, peniaze radšej minú na dovolenky a bio-potraviny.

To znie takmer ideálne!

Netreba si myslieť, že Rakúšania sú spokojní ľudia. Určite sú spokojnejší ako Slováci, ale aj oni sa často všemožne sťažujú. Pretože podobne, ako sa Slováci pozerajú na Rakúsko a chceli by, aby sa na Slovensku tak žilo ako v Rakúsku, sa Rakúšania pre zmenu porovnávajú so Švajčiarmi a radi by dosiahli ich úroveň. Veľmi by ma zaujímalo, s kým sa porovnávajú Švajčiari :)

9827391726387126381

Za vyše 7 rokov si si už určite v Rakúsku vytvoril zázemie. Máš veľa známych Rakúšanov? Vnímaš nejak, že nie si “domáci”?

V Rakúsku mám všeobecne veľa známych, urobil som si užitočné kontakty medzi domácimi vo verejnej správe, bankovníctve a zdravotníctve. Poznám tu tiež pomerne dosť Slovákov a Čechov. A zúčastňujem sa na stretnutiach etablovaných expatov z celého sveta, ktorí pôsobia vo Viedni. Je to národnostne pestrá a do počtu veľmi početná skupina, kde si vymieňame kontakty alebo sa len tak bavíme. Spoznal som takto množstvo zaujímavých a inšpiratívnych ľudí.

Nikdy som nemal pocit, že nie som domáci. Rakúšania majú všeobecne Slovákov radi, hneď na druhom mieste po Maďaroch. Obe tieto národnosti sú usilovné, svedomité a pracovité, do Rakúska prichádzajú zabezpečiť pre seba a svoju rodinu lepší život. A ľahko sa do rakúskeho prostredia integrujú, podobne ako sa to stalo aj mne.

Máš v Rakúsku nejaké obľúbené miesta, ktoré by si odporúčal navštíviť aj ostatným?

Vo Viedni odporúčam spraviť si prechádzku od Rathausu, cez parlament, múzeá, Hofburg, Stephansdom, Karlskirche až k Belvederu. Pokiaľ chcete zažiť pravú viedenskú kaviarenskú atmosféru, tak určite v Café Landtmann pri Rathause. Ďalej pri Uno City sa nachádza na vrchole mrakodrapu vynikajúca reštaurácia Le Loft, odkiaľ je hlavne večer nádherný pohľad na Viedeň. Pre rodiny s deťmi odporúčam Práter, Zoo v Schönbrunne alebo akvárium “Haus des Meeres”.

Schönbrunn

Najkrajšiu prírodu má Rakúsko na západe. Pri Salzburgu sa tam v blízkosti seba nachádzajú štyri jazerá, na ktoré je úchvatný pohľad z vrcholu Schafberg. Aj jedna z najkrajších fotografií Rakúska, používaná v mnohých turistických sprievodcoch, je práve fotená pri jednom z týchto jazier, pri Hallstadte.

Trošku ďalej sa nachádzajú najväčšie vodopády Rakúska Krimmlerwasserfall. A pokiaľ máte radi úchvatné pohľady pri ceste autom alebo na motorke, potom sa treba previesť cez horský pas Glossglockner Hochalpenstraße.

Napadá ma ešte množstvo ďalších miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Rakúsko je podobne ako Slovensko veľmi krásna krajina.  

Schafberg

Turistika je asi to, čomu sa venuješ vo voľnom čase, však?

Milujem pohyb a obzvlášť pohyb vonku. V zime na snowboarde a korčuliach, v teplejších mesiacoch vonku v prírode na turistike. Rakúsko je po Švajčiarsku druhá najhornatejšia krajina Európy, dve tretiny územia pokrývajú Alpy, takže si ako turista prídem na svoje.

V lete radi cestujeme s priateľkou krížom krážom po Európe autom, či už za morom alebo za poznaním. Z tých vzdialenejších krajín som bol autom napríklad v Monaku, Holandsku alebo Grécku. Pokiaľ máte pocit, že je to bláznivý nápad ísť 1600 km na Balkán, nie je tomu tak. Keď tam idete prvýkrát, je to pekný a príjemný zážitok nového dobrodružstva, vnímate krajinu navôkol, prírodu a samotná cesta je veľkým zážitkom.

Čo sa týka tvojich mimopracovných aktivít, podarilo sa ti uskutočniť zaujímavý projekt ohľadom vyhľadávania na Facebooku. Môžeš o tom prezradiť viac?

Môj Facebook vyhľadávač umožňuje vyhľadávať na Facebooku na základe rozličných kritérií, ako napríklad veku, miesta pobytu, školy či zamestnania. Môžete tak uskutočniť zaujímavé hľadania vo svojom kruhu priateľov alebo aj mimo neho a dozvedieť sa tak užitočné informácie či získať nové kontakty.

Ako ti napadlo vymyslieť práve toto?

Potreboval som z pracovných dôvodov kontakt na niekoho v istej firme a tak ma ako prvé napadlo použiť facebook. Lenže na moje počudovanie som zistil, že ak chcem vedieť, či niekto z mojích priateľov v danej firme pracuje, musím prejsť na facebooku jedného priateľa za druhým. Bol som prekvapený, že niečo také samozrejmé, ako je pokročilé vyhľadávanie na základe kritérií facebook neumožňuje. A tak som sa rozhodol si ho naprogramovať.

IMG_2277

Spomínal si, že Rakúsko sa stalo tvojim novým domovom a že ti bolo schválené rakúske občianstvo. Čo si pre jeho schválenie musel absolvovať, respektíve splniť?  

Prednedávnom som podal žiadosť o rakúske občianstvo a po splnení všetkých podmienok a spravení testu mi bolo schválené. Musel som absolvovať skúšky z histórie Rakúska, z histórie spolkovej krajiny v ktorej žijem, v mojom prípade Niederösterreich a z demokratického usporiadania Rakúska. Na jeho udelenie je potrebné  v prípade občana EÚ mať minimálne 6 rokov nepretržitý trvalý pobyt v Rakúsku, vedieť plynule nemecky, byť finančne zabezpečený a trestnoprávne bezúhonný.

Nakoniec som sa ho ale rozhodol neprijať. Rakúšania pripúšťajú dvojité občianstvo iba vo výnimočných prípadoch, pod ktoré ja nespadám. Čiže by som stratil slovenské občianstvo, čo vlastne, ako som si uvedomil, nechcem. Slovensko je pre mňa “safe heaven”, bezpečný prístav pre každý prípad, je chudobnejšie ako Rakúsko, na druhú stranu je to moja rodná krajina a nech už žijem kdekoľvek na svete a budem mať akékoľvek občianstvo, srdcom zostanem vždy Slovák.

Martin, ďakujem ti za rozhovor a prajem ti veľa úspechov v práci a ešte mnoho možností navštíviť nepoznané miesta a krajiny :)

Share Button

Autor

Majka Kudlíková

Majka Kudlíková

Po krátkej etape života v Rakúsku som sa vrátila na rodnú hrudu. Som na "voľnej nohe" a prispievaním na tento web si plním jeden zo snov.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár