Erasmus v Belgicku: Belgičania sa s nami veľmi nebavili

Erasmus v Belgicku: Belgičania sa s nami veľmi nebavili

Maťo je z Košíc a Erasmus program absolvoval v Belgicku v rámci svojho štúdia na ČVUT v Prahe. 

Ako Erasmák študoval na vysokej škole v Leuvene, čo je menšie mesto vzdialené asi 20 minút vlakom od Bruselu. Po ukončení programu sa vrátil do Prahy a po niekoľkých mesiacoch pokračoval do Škótska, aby si doštudoval magisterský program. Momentálne žije v Nemecku, v menšom meste pri Frankfurte. 

Dnes si však prečítate výhradne o jeho skúsenostiach o Erasmus programe. A v budúcnosti možno urobíme rozhovor o ďalšej expat destinácii :)

Čo pre teba bolo na Erasmus programe najlepšie?

Jednoznačne ľudia s ktorými som sa tam spoznal. Boli sme skvelá medzinárodná partia z rôznych kútov Európy a sveta. Plus mesto bolo úplne úžasné. Malo asi 70000 ľudí, z čoho bolo približne 40000 študentov. Doteraz mi chýba večerné posedávanie na Oude Markt (námestie plné barov a krčiem).

Okrem iného, Leuven je mesto, kde sa vyrába Stella Artois. Takže si každý asi vie predstaviť, ako to tam vyzeralo.

Čo bolo pre teba na Erasmus programe najhoršie?

Ranné vstávanie bola častokrát veľmi náročná záležitosť.

12193211_10206975236371365_1037734484_o

Aké bolo štúdium v zahraničí v porovnaní so štúdiom v ČR?

Štúdium v Belgicku bolo veľmi teoretické, čo mi úplne nevyhovovalo. Výúčba prebiehala tak, že sme mali prednášku, kde profesor odprednášal učivo a na konci sme dostali zoznam článkov a kapitol z učebníc na samoštúdium. Toto bolo mierne sklamanie. Očakával som tímové projekty, prezentovanie, diskusie a obhajovanie svojích názorov.

Ako by si opísal Belgicko?

Krajina sama o sebe nie je až tak veľmi zaujímavá. Belgicko je ploché a husto zaľudnené, takže napríklad prírodu si tam človek veľmi neužije. Na druhej strane je v Belgicku veľa miest, ktoré stoja za návštevu. Určite doporučujem Brusel, Antverpy, Brugy a Ostend (mesto na pobreží s peknými plážami a super atmosférou). Rozlohou je Brusel malý, takže vlakom sa dá dostať rýchlo skoro všade a poznávacie výlety často trvajú maximálne jeden deň.

12181082_10206975270892228_1356665510_o

Čo domácí ľudia?

Fúha :-) Tak napríklad dorozumieť sa v Belgicku nie je žiaden problém. Nestretol som sa s nikým, kto by nevedel plynule anglicky.

Ja som býval na internáte, kde sme boli na jednej chodbe dvanásti študenti, z toho 9 Belgičanov a traja z Erasmus programu. Belgičania sa s nami veľmi nebavili. Nadviazať nejakú dlhšiu konverzáciu bolo dosť náročné. Veľakrát sa stalo, že keď nás videli ako sa bavíme v kuchyni, rýchlo si vzali čo potrebovali a utekali späť do svojich izieb.

Čo ma však úplne zarazilo, bola ich miera samostatnosti (ktorá bola úplne strašná). V piatok poobede po študentov prišli rodičia, pozbierali špinavé dózy a prípadne smetie. V nedeľu ich doviezli naspäť, naplnili chladničku s dózami a jedlom, aby mali čo jesť počas týždňa. Vrcholom bolo, že im ešte aj povysávali a upratali izby. Je síce pravda, že väčšinou to boli študenti prvého ročníka, ale aj tak mi to prišlo divné.

Ak by si raz dostal možnosť ísť žiť do Belgicka, vrátil by si sa tam?

Záležalo by na okolnostiach a podmienkach, ale myslím, že áno.

Máš nejaký vtipný, smutný alebo nezabudnuteľný zážitok o ktorý sa chceš podeliť?

Zážitkov mám mnoho. Podnikli sme veľa výletov a Erasmus akcií. Osobne odporúčam zúčastniť sa Cantusu – tradičná Leuvenská fakultná akcia. V podstate sa pije pivo, spieva sa a to je spojené s rôznymi úlohami a trestami. Každopádne mám 2 zážitky na ktoré asi nikdy nezabudnem.

Prvým bola akcia Lipton Big Splash in Leuven. V podstate to bola obrovská udalosť na hlavnom námestí, kde bolo spravené ihrisko a kde po sebe všetci hádzali balóny s vodou. No a byť v strede toho, keď po sebe 100 ľudí hádže hlava nehlava balóny s vodou .. tak to je zážitok na nezaplatenie. A k tomu všetkému samozrejme patrí super festivalová atmosféra, kopec jedla a pitia. Jednoducho paráda!

Druhá udalosť na ktorú nezabudnem bola vtedy, keď ma prišli navštíviť slovenskí kamaráti. Najlepšie sa to dá popísať ako číre šialenstvo a niekedy, keď si na to spomeniem, tak mám pocit, že sa mi to sníva. Moji Erasmus kamaráti to s námi nezvládali a ani nemali šancu. Aj pre nich to bol dosť zážitok. Každopádne.. nebudem tu rozoberať detaily, ale musel som to spomenúť.

No to je tak, keď idú východňari do Belgicka :-) Maťo, vďaka za rozhovor!

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár