Španieli nedávajú peniaze do nábytku, radšej vezmu rodinu na večeru

Španieli nedávajú peniaze do nábytku, radšej vezmu rodinu na večeru

Tomáš sa na začiatku roka rozhodol opustiť svoje rodné mesto, zbalil si kufor, rupsak a odletel do Barcelony.

Na rozdiel od ostatných rozhovorov, ktoré ste si už mali možnosť prečítať, nebola Tomášovou motiváciou práca, škola či peniaze. Tomáš je totiž zamestnaný programátor na plný úväzok, avšak jeho práca ma tú výhodu, že nemusí sedieť v kancelárii, ale môže pracovať v podstate z ktoréhokoľvek kúta sveta.

Prečo si si vybral práve Barcelonu?

Mňa Španielsko vždy svojím spôsobom nejak lákalo a vždy som chcel skúsiť žiť niekde v zahraničí a hlavne vo veľkom meste. Chcel som ísť niekde, kde by bolo v ideálnom prípade aj more. A tieto veci Barcelona spĺňala. Keďže som Španielsko navštívil už dvakrát pred tým, ako som sem prišiel, vedel som, že sa mi tu bude páčiť.

Čo sa ti na Barcelone najviac zapáčilo?

Celkovo sa mi páči krajina, španielska kultúra a architektúra. Je úžasné, že tu je stále živo a vždy sa niečo deje. V uliciach človek vždy stretne veľké množstvo ľudí a najviac to tu ožíva večer. Jednoducho celá ta atmosféra mesta je super a málokto jej odolá.

volejbal

Mal si po príchode nejaký kultúrný šok?

Nie som si úplne istý, či sa to dá nazvať kultúrným šokom, ale chvíľu som si zvykal na ich režim, ktorým žijú. Môj bežný pracovný deň je taký, že začnem okolo 9:00 ráno pracovať a okolo 17:00 končím. V Barcelone to je ale trocha inak. Aj keď väčšina ľudí začína pracovať okolo 9:00 a neskôr, medzi 12:00 až 17:00 je obedňajšia siesta a tým pádom je aj väčšina obchodov zatvorených. Po 17:00 to začne ožívať a všetko funguje dlho do noci. Takže hlavne ľudia, ktorí pracujú v obchodoch a službách, končia podstatne neskôr v práci. Tým pádom je všetko tak trochu posunuté. Španieli obedujú a hlavne večerajú podstatne neskôr ako my na Slovensku. No a v nedeľu sú obchody zatvorené celý deň až na pár výnimiek, ktorými sú malé čínské a pakistanské supermarkety.

A pracuješ z domu alebo chodíš do nejakého coworkingu?

Pracujem zatiaľ z domu, pretože coworkingové priestory v meste sú relatívne drahé. Ja som si síce hovoril, že si nájdem niečo lacnejšie alebo budem chodiť občas pracovať aspoň do kaviarne alebo na pláž. Ale som na to príliš lenivý a ani podmienky na to nie su také vhodné. To bolo skôr také moje prianie, ale pracovať z pláže sa veľmi nedá, takže zatiaľ som doma.

A ako tráviš voľný čas?

Po práci idem často na pláž, len tak sa odreagovať alebo si niečo prečítať. Mám tam už také jedno svoje miesto, kde si rád chodím vyvetrať hlavu. Takisto chodím pravidelne do posilňovne a niekedy si zabehať. Večer sa snažím vždy niekam vypadnúť medzi ľudí, keďže väčšinu času sedím sám za počítačom.

Cez víkendy zvyčajne chodím hrávať volejbal na pláž a začínam byť na ňom pomaly závislý :-) Okrem toho sa tu dá toho robiť ešte strašne veľa, od kadejakých veľkých či menších festivalov, cez rôzne fiesty* v meste. Vždy sa nájde niečo. (*Fiesta sa používá v španielčine a v preklade znamená párty, oslava).

S kým tráviš voľný čas?

Veľa ľudí som spoznal napríklad cez www.meetup.com, pretože tam je veľa dobrých akcií a vždy sa deje niečo zaujímavé. Takto som si našiel napríklad skupinu ľudí, s ktorými hrávám volejbal. Ďalej tam sú rôzne akcie pre expatov, pre vývojarov alebo pre freelancerov. Takže tam vždy niekoho stretnem. 

Nie je až taký veľký problém spoznať nových ľudí ak človek chce. Príležitostí je naozaj veľa.

11057678_874293042647489_4729741905972679075_n

Máš medzi známymi aj nejakých Španielov?

Pred mesiacom by som ti ešte povedal, že veľmi nie. Ale teraz som sa presťahoval do nového bytu a mám troch spolubývajúcich, z ktorých sú dvaja práve Španieli.

Ale vo všeobecnosti poznám predovšetkým ďalších expatov. Čo je niekedy nevýhoda, pretože veľká časť cudzincov je v Barcelone na chvíľu alebo len dočasne. Takže aj keď sa tu vytvorí nejaká skupina (napríklad na volejbal), veľmi rýchlo sa aj rozpadne. Práve preto by som sa chcel, čím ďalej, tým viac, dostať medzi lokálnych ľudí.

A kde si býval úplne na začiatku po prisťahovaní?

Prvé 4 mesiace som býval cez AirBnb u jednej staršej pani, čo bolo celkom fajn. Mal som u nej kľud na prácu, pretože ona bola skoro stále niekde vonku. Mal som vlastnú izbu, ale mohol som používať v podstate všetko v byte. Dokonca mi každý týždeň vyprala ručníky a posteľné prádlo. Najväčšou výhodou toho bytu bolo, že bol len 10 minút od pláže.

Čo bolo pre teba najťažšie po príchode do Barcelony?

Ťažké bolo hlavne to, že som absolútne nikoho nepoznal a nemal som tu takých tých svojích ľudí a hlavne kamošov. To sa našťastie rýchlo zmenilo, keďže som hneď od začiatku začal navštevovať rôzne eventy z meetup.com a coachsurfingu. Tie sú vždy plné ľudí, ktorí hľadajú nejaké nové kontakty.

Ako to máš so Španielčinou? Nemal si problém dorozumieť sa?

Ani nie. V Barcelone to nie je až taký problém, keďže väčšina ľudí tu ovláda angličtinu na dosť dobrej úrovni. Ja som sa asi ani nedostal do situácie, kedy som musel niečo vybavovať s úradmi alebo podobne a kde by som sa bez angličtiny nezaobišiel. Je to multikultúrne mesto, takže angličtina tu stačí.

A vlastne tým, že poznám predovšetkým zahraničných ľudí, mám tú výhodu, že môžem zdokonaľovať angličtinu. Ale na druhej strane sa pomaly učím po španielsky.

Takže sa po španielsky aspoň učíš?

Áno, snažím sa. Začal som už na Slovensku takým základným kurzom. Na jednom meetupe som potom stretol učiteľa španielčiny s ktorým som sa dohodol na bartrovom obchode. Urobil som mu malý jednoduchý web a on mi za to poskytol 16 hodín španielčiny zdarma. Takže to momentálne využívám, ale už som na konci. Ďalej už s ním nebudem pokračovať, pretože jeho bežná hodina stojí 25 €, čo je celkom dosť. Na normálnú jazykovku zatiaľ veľmi nemám čas, keďže sa venujem aj iným aktivitám.

A aký máš teda v španielčine pokrok?

Pokrok nejaký je a konečne ho aj cítim. Učím sa aj cez Duolingo, snažím sa sledovať seriály, filmy, počúvať rádio a podobne. Keď na mňa niekto začne rozprávať a nerozpráva príliš rýchlo, tak už sa aj celkom dorozumiem a dokážem porozprávať. Ak ale ide o skupinu ľudí, tam sa už trocha strácam.

Aké sú v Barcelone ceny v porovnaní so Slovenskom?

Ja sa musím priznať, že ja som ani na Slovensku ceny v obchodoch nejak extra nesledoval (kto si má pamätať toľko čísel?). Čo sa ale týka potravín, nevidím nejaký obrovský rozdiel. Sú len o čosi drahšie ako u nás. Čo je ale drahé, tak to sú služby, reštaurácie a bary. Napríklad denné menu stojí 10 € a viac. Na druhej strane je v tom ale väčšinou aj nejaký dezert, káva alebo pivo. Ja si väčšinou cez týždeň niečo navarím sám, takže tie náklady na jedlo nemám až také vysoké. Občas ale zájdem aj na nejaký ten obed a večeru, napríklad na pizzu či kebab. A počas víkendov niekedy aj do československého podniku na niečo české alebo slovenské.

V Barcelone je aj československý podnik?

Áno je. Síce úplne malý, ale veľmi príjemný. Každý víkend je na výber nejaké typické slovenské alebo české jedlo, takže si občas zájdem na sviečkovú alebo segedínský guľáš. Okrem toho majú aj super ceny. Jedlo sa pohybuje cca od 6 do 8 € a Plzeň je za 3 €, čo je na Barcelonu výborná cena. A hlavne to je normálne pivo, pretože tie španielske nie sú nič extra.

Je tam aj nejaká československá komunita?

Na Facebooku je nejaká skupina, ale nič väčšie sa tu neorganizuje. Práve ta majiteľka československého podniku občas urobí nejakú organizovanú udalosť na Facebooku, ale to len vo výnimočných prípadoch, keď sa hraje napríklad hokej alebo futbal.

A ty sa poznáš s nejakými Slovákmi alebo Čechmi osobne?

V tej reštaurácii som náhodne niekoľkých stretol, ale normálne sa s nimi nestretávam.

A aké sú španielské špeciality, čo sa týka jedla?

V reštauráciach to je paella, čo sa vlastne na prvý pohľad podobá rizotu. Je to ryža s morskými plodmi a zeleninou a chutí teda úplne inak ako naše rizoto. Potom tú sú “tapas”, čo sú vlastne malé jedlá, ktoré pôsobia tak trocha ako predkrm. Ich výhodou je, že je možné ochutnať zo všetkého trochu a v Barcelone to je fakt veľmi obľúbené. Najznámejšie sú asi Patatas Bravas, čo sú pečené zemiaky so špeciálnou omáčkou. Ďalej sa podávajú napríklad morské plody alebo rôzna zelenina. Ďalšia typická španielska pochúťka je Pincho, ktorá je viac typická pre sever Španielska, ale aj v Barcelone je veľa podnikov, ktoré túto dobrotu ponúkajú. Je to vlastne nakrájaná bagetka, na ktorej môže byť všetko možné, či už rôzne druhy pomazánok, šuniek, morské plody na milión spôsobov, klobása, syry alebo čokoľvek iné (kľudne aj kus tortilly).

V Barcelone si zájdite na paellu, vyskúšajte patatas bravas a ochutnajte pochúťku Pinchos.

jedlo

A čo máš rád zo španielskej kuchyne ty?

Ja som sa napríklad naučil variť krevety na víne a na cesnaku s petržlenom – jednoduché, rýchle a chutné jedlo. Čo sa týka nápojov zachutilo mi mojito, čo síce nie je typicky španielské, ale ja som ho pred tým nikdy nepil. A hlavne v Španielsku sa pije trocha inak ako na východe Slovenska.

Nie je typickým španielským nápojom aj Sangria?

Asi áno, ale to nezvyknem piť.

Ako vnímajú v Španielsku Slovákov?

Občas si nás pomýlia so Slovinskom, ale vo všeobecnosti vedia, že máme na Slovensku a v našej oblasti pekné dievčatá. Okrem toho som minule náhodou stretol jedného domáceho Španiela, ktorý dokonca poznal Prešov, pretože sme pred niekoľkými rokmi hrali futbal so Zaragozou.

Ak ti príde nejaká návšteva, kam ich zoberieš?

Je pravda, že ja sám som na niektorých miestach ešte nebol, pretože stále čakám, že niekto príde a aspoň budem mať dôvod tam ísť. Ale určite by som každého vzal a aj každému odporúčam fontány pod hradom Montjuïc, ktoré sú neskutočne krásne a keď sa to spojí s výhľadom z námestia na múzeum a fontánu, tak to fakt stojí za to. Potom je jednoznačne povinnou zastávkou chrám Sagrada Familia. A celkovo je super prejsť si historické centrum.

Ja mám napríklad veľmi rád, keď idem po meste a náhodne nájdem nejakú peknú uličku alebo malé námestie. A mám už aj jedno také námestičko vyhliadnuté. Je veľmi romantické a je tam príjemná atmosféra. Takže tam určite nejakú návštevu zoberiem.

hrad

Akí sú Španieli? V čom sú iní ako my?

Mne sa zdá že Španieli si v porovnaní so Slovákmi vedia viac užívať život. Nevidel som síce veľa bytov, ale z toho čo som mal možnosť vidieť a čo je vidno navonok, mám pocit, že ich veľmi netrápi ako ich byty vyzerajú. Jednoducho je tu kopec ošarpaných domov, budov so starým nábytkom a neporiadkom na terasách. Myslím, že nedávajú peniaze do nábytku a do bytu, ale radšej vezmú celú rodinu na spoločnú večeru. Celkovo sú veselší a žijú dlho do noci. Je bežné vidieť o tretej ráno rodinu, kde pobehujú malé deti. Nemôžem sice hovoriť za celé Španielsko, ale na mňa to jednoducho pôsobí tak, že sa netrápia nad materiálnými vecami a na miesto toho si viac užívajú.

Čo ti chýba zo Slovenska?

Rodina a kamaráti. Ale okrem toho mi niekedy chýba kľud, resp. ticho. V Barcelone je totiž hrozný hluk a bežne mi o druhej ráno vyprázdňuju pod oknom kontajner. Vkuse sa tu niečo opravuje a prerába. Okrem toho mi chýba taký ten náš vzduch a vôňa trávy a stromov, čo som si uvedomil, keď som bol po 4 mesiacoch na Slovensku. Aj keď v Barcelone je veľa parkov, nie je to ono.

Chýba ti aj niečo zo slovenskej kuchyne?

Ani nie, pretože chodím do toho československého podniku. Ale ak by tu nebol, tak by mi určite chýbal segedínský guľáš a bryndzové halušky.

Aký máš momentálne plán? Chceš sa vôbec niekedy vrátiť na Slovensko?

Môj momentálny plán je, že nemám žiaden plán :-) A tak mi to aj vyhovuje. Akurát je to troška blbé v tom, ak sa ma na to z rodiny pýtajú, pretože sám neviem, či sa vôbec vrátím.

Takže si vieš predstaviť, že by si tam ostal žiť a “usadil sa”?

Áno, určite viem. Barcelona je jedno úžasné mesto, od počasia až po voľnočasové aktivity. Je tu možné robiť v podstate čokoľvek, čo ma napadne. Koncerty, festivaly, športové udalosti. Tu sa jednoducho nedá nudiť.

A ako vnímala tvoja rodina, že si odišiel?

Mamka stále dúfa, že sa vrátím. Ja som ju na to musel celkom dlho pripravovať, že asi niekde pôjdem. A potom som si jednoducho kúpil letenky a ona sa s tým musela nejak zmieriť. Stále mi hovorí, že teraz je aj doma teplo, takže sa mám vrátiť. Ale ono to nie je len o tom teple.. to sa ale rodičom niekedy ťažko vysveľuje.

Bol si aj inde v Španielsku ako v Barcelone?

Bol som sa pozrieť na karneval v Sitges, čo je prímorské mesto asi 30 km od Barcelony. Ten karneval je veľmi známy na celom svete a patrí medzi TOP 10 karnevalov. Vlastne aj to mesto je známe tým, že je to mekka gayov v Európe.

Ďalej som bol v zábavnom parku PortAventura, ktorý je asi hodinu cesty od Barcelony. Tam som si to tiež užil, keďže som mal prvýkrat možnosť navštíviť zábavný park s horskými dráhami. Na jednej som mal pocit, že zomriem :) Bol to kvalitný celodenný zážitok a adrenalín.

portaventura

Máš z Barcelony nejaké fajn zážitky o ktorých rád rozprávaš?

Určite. Je ich niekoľko. Napríklad Holi Festival, čo je vlastne indický festival spojený s privítaním jari. Na festivale hraje celý deň nejaká hudba, každý si tam nakúpi farby, s ktorými sa potom ohadzuje. To je vlastne celá pointa toho festivalu – farby, hudba, tanec, jedlo a samozrejme nejaké tie nápoje. V ideálnom prípade by mal prísť každý v bielom. Ja som prišiel v bielom tričku a bol som špinavý asi tak za 2 sekundy. Ale bolo to super.

Ďalším zaujímavým zážitkom bola vankúšová vojna. Na námestí bolo niekoľko stovák ľudí, ktorí boli pripravení pobiť sa s vankúšmi, keď odbije 18:00 h. Toto bolo naozaj šialené. Ja som vydržal možno len 20 minút a môj vankúš tiež. Ale celá vojna trvala vyše hodinu.

Okrem iného, ako veľký  fanúšik FC Barcelona som si nemohol nechať újsť nejaký ten futbalový zápas. Nakoniec som sa dostal na posledný zápas v sezóne, po ktorom bola aj oslava titulu majstra ligy. Okrem toho sa lúčili s dlhoročným hráčom Barcelony, Xavim, takže atmosféra bola v ten deň na štadióne naozaj dobrá. Neskôr, po výhre ligy majstrov, boli ulice Barcelony plné fanúšikov, všade samá pyrotechnika a ohňostroje, každý spieval a hulákal do rána.

futbal

vankuse

Zmenilo sa u teba niečo od kedy si sa presťahoval?

Zmenilo. Myslím ze sa mi otvorili oči a mám pocit, že mám okolo seba samé nové podnety, či už sa to týka práce alebo niečoho iného. Začal som si viac užívať život. Doma som bol strašný workoholik a vkuse sedel za počítačom. Tu som si zrazu vedel nájsť čas aj na iné veci, začal behať, chodiť na pláž, či sa len tak poflakovať. Takže teraz som oveľa kľudnejší, viac si to užívam a celkovo sa cítim spokojnejšie. A je to vlastne tým, že na mňa takto vplýva to okolie. A keďže cez deň nemám kontakt s ľuďmi, tak po práci ho viac vyhľadávam a stále sa snažím niečo robiť a niečo spoznávať. Jednoducho som trocha obmenil svoje priority.

Skvelé, tak užívaj ďalej! Ďakujem za rozhovor!

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

 • Juro Juro august 31, at 19:27

  prijemny rozhovor, zijem v Nemecku, ale rozmyslam sa do roka odstahovat do Barcelony, tak som ziskal nejake informacie

  Odpovedať
 • Peter S. Peter S. september 01, at 09:13

  Pekný rozhovor... Spomínam na moje zaciatky ked som ja zacínal v España roku 2000, ked sme este neboli v EU a tak. Teraz po tolkých rokoch asi 15, som sa vrátil na slovensko. Ako rýchlo ten cas letí a ako starneme sakra. Prajem ti Tomás vela stastia a nech sa darí ))))))) Peter de Eslovaquia.

  Odpovedať
 • LOla LOla september 02, at 12:01

  Rozpravanie mi prislo asi take ze...bol som v centre a videl som kostol, tak poviem tej slecne co sa pyta ze som videl ten kostol. Nebol som nikde lebo ma to nezaujima, trcim len v Barcelone, lebo po praci idem von a cas travim na fiestach takze ked nepracujem spim a liecim opicu. Sem tam zajdem do restiky a som zaregistroval ze maju ine jedlo. Ja zijem v ES a voooobec nieje pravda, ze nedbaju na zariadnie bytom. Neviem kde bol...ale nech ide do Ikei ake veci ludia kupuju. A spanielcinu sa uci asi tak, ze ked ho dajaka spanielka pri nejakej cinnosti nieco nauci bude rad....boze....vsetko sa da zaobalit do takych peknych slov...

  Odpovedať
  • Gabka Gabka september 02, at 16:24

   Ďakujem za super komentár. Už som si hovorila, že je divné, že doposiaľ boli všetci takí pozitívní :-) 1) Ak idete do centra a niekto sa vás spýta, čo ste tam videli, tak mi príde normálne, že poviete, čo ste videli. Nevidím na tom nič divné. 2) Neviem, kde v článku bolo napísané, že Tomáša nič nezaujíma. Myslím si, že na to, že je v zahraničí niečo málo cez pol roka, toho zažil až až. 3) Sem tam zájde do reštiky.. no a čo? Kto chodí do reštaurácie každý deň? 4) Sme radi, že nám niekto vyvrátil názor, že Španieli nedávajú peniaze do nábytku. Nikto ani netvrdil, že to tak je. Proste to na Tomáša takto pôsobí. 5) Nechápem ako inak by sa mal španielčinu učiť... 6) Jasné, že sa všetko dá zaobaliť. Komu sa chce čítať negatívné veci? PS: Tieto rozhovory sú niekoho osobné skúsenosti. Nič viac, nič menej. Kľudne sa môžete podeliť aj vy ak chcete :-) Prajem pekný a pozitívný deň :)

   Odpovedať
 • Juli Juli september 09, at 10:25

  Veľmi pekne napísané ! a úplne súhlasím so všetkým okolo diania v Barcelone :)

  Odpovedať

Pridať komentár