Od Talianov som pochytila teatrálnosť, nepresnosť a viac si užívam každodenné radosti

Od Talianov som pochytila teatrálnosť, nepresnosť a viac si užívam každodenné radosti

Zdenka Jakešová je mladá kočka z Komárna, ktorú dostal taliansky región Toskánsko. Vďaka jej cestovateľskému projektu Sí, Italy sprostredkúva zážitky ľuďom, ktorí túžia objavovať toskánske zákutia, bývať v stredovekých vilách a ochutnávať gastronomické špeciality.

Čo Zdenku zavialo do Toskánska a ako ju ovplyvnili Taliani mi porozprávala v rozhovore.

Ahoj Zdenka, som veľmi rada, že si si našla čas, aj napriek hektickému obdobiu. Na úvod by ma zaujímalo, prečo si zakotvila práve v Toskánsku? Viem, že nie je ťažké zaľúbiť sa do Talianska, no čo motivovalo teba?

O Toskánsku som predtým, ako som si o ňom v to leto prečítala v jednom časopise, ani len netušila. To je ale paradox, však? Nebolo na mojom cestovateľskom wishliste, nepoznala som jeho slávne vína a ak by ste sa ma spýtali na Florenciu, pravdepodobne by som ju hľadala niekde v okolí Benátok.

Ale akonáhle som tu strávila pár hodín, vedela a cítila som, že toto je tá krajina, ktorá mi môže nahradiť rodnú hrudu, že toto je tá krajina, do ktorej patrím a v ktorej budem šťastná. A keďže som mala toho šťastia a radosti z pobytu tu toľkú radosť, rozhodla som sa ju odovzdávať ďalej všetkým tým, ktorí s nami raj menom Toskánsko navštevujú :)

Florencia, Toskánsko

Zdenka vo Florencii

Čo predchádzalo tvojmu toskánskemu príbehu? Akú prácu alebo aktivity si mala predtým?

Počas vysokej školy i po jej skončení, som vyše 5 rokov pracovala na rozličných pozíciách v 4* wellness hoteli, kde som získala množstvo skúsenosti z hotelierstva a cestovnéno ruchu, za ktoré som veľmi vďačná. Aj keď ma práca s ľuďmi veľmi bavila, postupne som však začala mať pocit, že toto miesto mi už nemá čo ponúknuť, že neviem ďalej napredovať.

V hoteli som sa zoznámila so svojim vtedajším priateľom, ktorého cestovateľská duša vo mne prebudila dobrodruha a precestovali sme spolu kus sveta. Dlhší čas sme žili na thajskom ostrove Koh Samui, v Londýne či v slnečnom Miami. Dokážem sa veľmi ľahko adaptovať, všade som si vytvorila priateľstvá s domácimi, nasávala atmosféru a ako správna food maniačka som absolvovala aj lokálne školy varenia.

Práve počas obdobia, keď sme podnikali na Floride a zažívali každodenný stres, sa mi do rúk dostal spomínaný článok a o pár dní sme už sedeli v lietadle smer Florencia.

Aké boli tvoje začiatky? Viem, že si sa sem presťahovala aj s priateľom, takže to muselo byť jednoduchšie, keď si na všetko nebola sama. Ako sa zrodila myšlienka organizovať zážitkové výlety v Toskánsku?

Túto myšlienku načala veľmi šikovná Slovenka Natália, nebudem klamať, že vyšla z mojej vlastnej hlavy. Ona to však spackala na celej čiare a postarala sa tak aj o tie veľmi ťažké začiatky, ktoré som s firmou a s dôverou ľudí spočiatku mala. Ale viete ako to chodí, spokojní hostia odovzdajú svoju skúsenosť ďalej svojim priateľom a rodine a chýr o tomto krásnom cestovateľskom projekte sa rozšíril veľmi rýchlo.

Skutočne si myslím, že stačí robiť to, v čom si myslíte, že ste dobrí, čomu veríte, to, čo vás skutočne baví a čomu ste ochotní obetovať všetok svoj čas, súkromie a pohodlie, a ak sa práve nevenujete predaju kozmických lodí, úspech sa dostaví. Treba len trpezlivo kráčať cestou k nemu.

vinice

Keď som si pozerala fotografie na tvojom Facebooku, všetko vyzerá veľmi idylicky. Ako vyzerá taký tvoj obyčajný deň?

Závisí to od obdobia v roku. Počas zimy si pár dní aj oddýchnem, počas vianočných sviatkov som hlavne veľa na počítači, poradujeme s mojim tímom, pripravujeme sa na nasledujúcu sezónu, hľadám nové usadlosti, nové zaujímavé miesta. Od apríla do novembra je potom toľko povinností, že sa už len veziem rýchlosťou lavíny. Zrazu je tu koniec ďalšieho roka a ja len vzdychnem “ten čas letí”.

Mám však to obrovské šťastie, za ktoré by som mala ďakovať každé jedno ráno a to, že som pánom svojho času. Pracujem z malého kamenného námestíčka pred kaviarňou, stretávam nadšených dovolenkárov, jazdím po prekrásnej časti zeme, ochutnávam dobroty, nad ktorých fotkami by som inak len slintala a zažívam jedno dobrodružstvo za druhým. Je to síce náročné a občas padám únavou, ale nevymenila by som to za nič na svete :)

Ďalšia vec, ktorá mi napadá pri tvojich fotkách je jedlo. Ja osobne milujem talianskú gastronómiu, preto viem, že to nie sú len špagety a pizza. Aké sú Toskánske regionálne špeciality?

Toskánsko je raj pre masožrútov, je slávne svojimi diviačími či králičími cestovinami, typickým steakom bistecca fiorentina, vzácnou hľuzovkou, vyzretými syrmi, salámami a v neposlednom rade červeným vínom. Veľmi hlbokú tradíciu majú napríklad pouličné stánky (streetfood), kde sa predáva voňavá bravčová roládka s bylinkami – porchetta, a držky na rôzne spôsoby (trippa či lampredotto), plnené do chrumkavej žemličky a poliate bylinkovo-cesnakovou salsou.

Aký máš ty sama vzťah k vareniu?

Vzťah k vareniu som mala dávnejšie, postupne som si ho pestovala a stalo sa mojim malým hobby. Potom prišla láska veľká ako svet a neuveríte, môj milovaný muž je jeden z top slovenských šéfkuchárov. Od tej doby som od varenia upustila, neodvážim sa variť pre takého odborníka. Ale pozerať sa na jeho umenie a vychutnávať si ho, vtedy som najšťastnejšia na svete.

gastro

Po takom čase strávenom v tomto krásnom talianskom regióne máš určite svoje obľúbené miesta. Prezradíš mi, ktoré to sú? Čo by určite niekto, kto sem cestuje nemal vynechať, ochutnať, vyskúšať, aby mal z Toskánska čo najlepší zážitok?

Hahaaa, áno, samozrejme, a to sú práve tie cenné informácie, ktoré dávam našim hosťom, to je tá čerešnička na torte, ten bonus, ktorý dostanú hostia cestujúci so Sí, Italy. Sú to informácie, za ktorými sú stovky hodín, tisíce najazdených kilometrov, majland minutý v reštauráciách, pretelefonované hodiny a nekonečné stretnutia. Verím, že naši hostia to ocenia, robím to pre nich a robí mi to veľkú radosť :)

Toskánsko, vinice

A čo Taliani? Keď ich porovnáš so Slovákmi, ovplyvnili ťa svojimi osobnostnými črtami? V čom by sme si od nich mohli vziať príklad?

Ovplyvnili, to sa za ten čas nejako prirodzene na človeka nalepí. Som viac teatrálnejšia, menej presná, viem si ešte viac užívať každodenných radostí a pribrala som 7 kíl :)

Z môjho pohľadu sú Taliani národ vášnivý (viem, že existuje milión výnimiek, ale ja mám skúsenosť najmä s ľuďmi akých opisujem), prejavujú otvorene svoje city a pocity, dokážu kedykoľvek nezištne pomôcť a nečakajú za to nič, vážia si rodinu a vzťahy všeobecne a pestujú si ich (nielen o tom hovoria), ľudia milujúci život so všetkými peknými aj menej peknými súčasťami, ľudia, ktorí majú na háku a nič ich len tak ľahko nerozhádže (ako to dokážu s toľkým temperamentom? :) )

Hovoríš taliansky?

Viac taliansky rozumiem ako rozprávam, keďže od detstva mám taký hlúpy návyk a to, že sa hanbím hovoriť cudzou rečou, kým nie som si 100% istá. Nuž, je to divné, ale väčšinou tu rozprávam anglicky, v prípade potreby však samozrejme vytiahnem taliančinu. Stáva sa totižto, že stretávam ľudí s minimálnou alebo žiadnou znalosťou jazyka mimo ich talianskeho.

Aké krajiny sa ti už podarilo precestovať? Okrem krásneho Talianska, ktorá krajina na teba intenzívne zapôsobila?

Mala som to šťastie vidieť kus Európy, kúsok Ázie a Ameriky. Posledné roky, odkedy žijem v Toskánsku, však cestujem najmä po Taliansku. Veľký dojem vo mne zanechal juh Francúzska, ktorý má podobnú atmosféru ako Toskánsko, ale ľudia sú prívetivejší a láskavejší u nás. Hold, Taliani sú Taliani.

Je vôbec niečo, čo ti z domova v Taliansku chýba?

Zvyknem mať clivé chvíľky, kedy mi chýba moja bláznivá rodinka a priatelia, inokedy ten pocit, ktorý prežíva veľa ľudí žijúcich mimo domova. Pocit, že vlastne nepatria nikam.

Zdenka Jakešová, Sí Italy

Čo ti cestovanie a život v zahraničí dal?

Cestovaním však človek získava neskutočné množstvo nových informácií ak je vnímavý a necestuje len kvôli novým fotkám na Instagrame :) Cestovanie otvára dvere, cestovanie nám ukazuje, že žiť sa dá aj inak – zaujímavejšie, lepšie, krajšie, cestovanie inšpiruje a motivuje, veď najlepšie tuzemské projekty prišli od ľudí, ktorí poznajú svet a ktorých svet inšpiroval.

Ďakujem za krásny rozhovor! Dostali ste chuť zbaliť pár kusov oblečenia a vydať sa smer Toskánsko? Zdenka vám rada ukáže tajné zákutia, aby ste si túto výnimočnú časť Talianska užili naplno. Všetky dôležité informácie nájdete na Facebooku Sí, Toskánsko (odtiaľ sú aj všetky fotky použité v článku) alebo webstránke www.siitaly.eu. Arrivederci!

Share Button

Autor

Michel Struhárová

Michel Struhárová

Vymenila som kanceláriu za život v Indonézii, kde cestujem s batohom na chrbte, učím sa indonéžštinu, zásobujem weby klientov kvalitným obsahom a o tom všetkom aj blogujem.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár