V Dubaji je dobre vidieť predovšetkým kontrast medzi starou a novou štvrťou

V Dubaji je dobre vidieť predovšetkým kontrast medzi starou a novou štvrťou

Kubo sa dostal do zahraničia vďaka Trainee programu od spoločnosti Starwood Hotels & Resorts. Momentálne žije v Dubaji, najväčšom meste Spojených Arabských Emirátov.

Z nášho rozhovoru ma najviac fascinovali zvyky Arabov, o ktorých som nikdy pred tým nepočula a verím, že zaujmú aj vás. 

Ahoj Kubo. Mohol by si nám porozprávať od začiatku, čo ťa priviedlo do Dubaja?

Do Dubaja ma priviedol Trainee program od spoločnosti Starwood, s názvom Vita Futura. Starwood je sieť hotelov a každoročne vyberá do tohto programu cca 25 – 30 ľudí. Keďže som študoval v Prahe na VŠE medzinárodné vzťahy a pohyboval som sa v hotelierstve, vedel som o tomto programe už dávno a v januári 2014 som sa doň aj prihlásil.

Vita Futura sa organizuje v rámci Európy a Blízkeho východu a pri podávaní prihlášky som dostal možnosť zvoliť si preferované mesto, kde by som chcel program absolvovať. Európa ma veľmi nelákala, chcel som skôr nejakú exotiku a preto som si vybral ako prioritu Dubaj. Premýšľal som aj nad Katarom a Abu Dhabí ale Dubaj mi prišiel najviac liberálny a zároveň najbližší, čo sa týka života a atraktivity prostredia.

Po odoslaní prihlášky som absolvoval celkom náročné výberové konanie ale nakoniec si ma vybrali a dokonca ma do Dubaja aj umiestnili. V máji som podpísal zmluvu, začal si vybavovať pracovné víza, v auguste som priletel a od septembra začal pracovať.

Môžeš trocha viac popísať tento trainee program? Čoho sa to týka a ako to prebieha?

Trainee program sa týka práce v hoteli, trvá celkom 18 mesiacov a má určitú štruktúru. Prvých 6 mesiacov by mal každý “trainee” stráviť čas v čo najviac oddeleniach a naučiť sa ako funguje celá prevádzka v hoteli. Od recepcie, food&beverage a housekeeping, až po sales a marketing. Ďalších 6 mesiacov si vyberie dve oddelenia, na ktoré sa zameria hlbšie. A posledných 6 mesiacov sa venuje svojej finálnej špecializácii, kde už je viac menej pravá ruka riaditeľa oddelenia a kde má aj väčšiu zodpovednosť.

Súčasťou programu je aj to, že každý trainee má vlastného mentora. Môj mentor je riaditeľ personálného oddelenia a stretávam sa s ním pravidelne. Riešime rôzné plány, čo ma baví, nebaví, čo by som chcel alebo naopak, nechcel robiť. Zároveň je vyštudovaným psychológom, takže riešime veci typu ako napredovať ďalej, ako riešiť vzťahy na pracovisku a podobne. A to mi veľmi pomáha.

Odkiaľ tvoj mentor pochádza?

Z Južnej Afriky. Mnoho manažérov u nás je z Južnej Afriky, za čo som rád, pretože to sú fakt skvelí ľudia. Sú veľmi otvorení a dobre sa s nimi vychádza.

v kuchyni

V akom štádiu programu si momentálne ty?

Na konci druhej tretiny. Momentálne som tretí mesiac v oddelení marketingu, kde by som mal v septembri skončiť. Potom začínam s finálnou špecializáciou Revenue Management, čo je vlastne nastavovanie cenových stratégií na základe sledovania historických dát, situácie na trhu a konkurencie.

Čo nasleduje po skončení programu ?

Po skončení programu by som mal dostať pozíciu v oddelení, v ktorom sa špecializujem. Nemusí to byť v konkrétnom hoteli ale môže to byť v rámci siete hotelov Starwood. Pozícia by mala byť na manažérskej alebo stredne manažérskej úrovni. Starwood ponúka garanciu toho, že absolventom programu prácu nájde, pokiaľ je daný človek flexibilný. Väčšina ľudí po programe ani neostáva v danom hoteli, pretože tam napríklad nie je voľná tá pozícia, ktorú by chceli, takže sa presunú do iného hotela alebo krajiny.

A ktorým smerom by si sa chcel vydať ty po skončení programu?

Momentálne mám viac možností, nad ktorými uvažujem. Pôvodne som chcel z Dubaja po skončení programu odísť ale teraz si hovorím, že by som možno aj ostal, ak by som dostal nejakú zaujímavú ponuku. Či už v hoteli, kde momentálne pracujem alebo niekde mimo. V Dubaji sa mi celkom otvárajú možnosti tým, že už mám prax z Emirátov, čo veľa zamestnávateľov aj vyžaduje. Celkom ale záleží na peniazoch, pretože život v Dubaji je celkom nákladný.

Nepremýšľal si, že sa vrátiš na Slovensko alebo do Čiech, kde si študoval?

Áno, raz sa chcem vrátiť určite. Dokonca to je aj jedna z možností po skončení trainee programu, pretože sa momentálne otvorili dva nové hotely pod záštitou Starwood. Jeden v Bratislave a druhý v Prahe. Takže ak by som dostal zaujímavú ponuku, prečo nie? Predsa mi len chýba také to normálnejšie prostredie.

Čo máš na mysli tým normálnejším prostredím?

Dubaj je síce super mesto ale zároveň veľmi umelé. Celkovo mi príde neprirodzené aj to, aký tu je spôsob života a zmýšľanie ľudí. Každý premýšľa až príliš materialisticky. Takisto tu nie je žiadna zeleň, chýba mi príroda, parky a miesto, kde by som si mohol zabehať. V tých horúčavách, ktoré sú v Dubaji, môžem chodiť behať tak maximálne do posilovne.

hradby

Je ešte niečo, na čo si si musel po príchode zvyknúť? Zažil si nejaký kultúrny šok?

Kultúrny šok som nezažil. Dubaj je medzinárodné a multikultúrne mesto. Je to tu veľmi otvorené a vôbec to tu nie je nejaké prísne. Domáci tu tvoria menšinu, vraj ich je v Dubaji len 18 %. Väčšinu obyvateľstva (53%) tvoria Indovia. Takže niekedy sa tu človek necíti ako v arabskej krajine, ale skôr ako v Indii. Ale aj napriek tomu sa všetci rešpektujú a každý si tu každého váži. Čo je super.

A aké boli tvoje prvé dni?

Na začiatku som mal celkom blbé dni, pretože mi firma vlastne vôbec nepovedala, kde budem bývať. Po prílete do Dubaja ma ubytovali v budove, kde nikto iný z mojej spoločnosti nebýval. Dostal som síce “welcome letter” s inštrukciami, ale tie sa týkali úplne inej budovy. Vedel som, že každý deň chodia autobusy, ktoré rozvážajú zamestnancov po hoteloch a dokonca som aj dostal rozpis autobusov ale aj to sa viazalo na inú budovu.

Okrem toho všetkého mi prestal fungovať telefón, nemal som internet a ani zmenené peniaze. Vonku bolo 45 °C a ja som musel prosiť susedov, aby ma niekam odviezli.

Nakoniec sa mi podarilo s niekým spojiť a dopraviť sa na správne miesto. Každopádne prvé dni na začiatku sú vždy ťažké, takže mňa to ani nijak zvlášť neprekvapilo a bral som to športovo.

Znamená to, že máš od firmy zabezpečené ubytovanie a odvoz do práce?

Áno, to je niečo, čo som vlastne nespomenul. V rámci programu mám k dispozícii byt, kde nájom a energie platí firma. Stravujem sa v hoteli a mám zabezpečenú aj dopravu do a z práce. K tomu dostávam plat alebo “vreckové”, s ktorým sa dá v pohode prežiť, ale predsa len s mnohonásobne vyššími cenami ako sú u nás, najmä v reštauráciách a baroch, si niekedy treba na výdaje dávať pozor. Ako ale hovorí môj mentor, Vita Futura nie je o peniazoch, ale predovšetkým o získaní cenných skúseností, čo je vlastne investícia, ktorá by sa mi skoro mala vrátiť.

Bývaš sám alebo s priateľkou?

Momentálne bývam sám, čo mi aj úplne vyhovuje. Pre nemanželské páry je totiž zakázané žiť v jednej domácnosti. Je ale pravda, že sa to neberie až tak prísne, pokiaľ sa jedná o nemoslimov. Niekto by túto situáciu musel vyslovene nahlásiť, aby z toho vznikol nejaký problém. Oficiálne to je ale zakázané a napríklad v mestách ako Abu Dhabí alebo Katar aj prísnejšie a tam by som spoločné bývanie určite neriskoval.

A nejaké ďalšie zaujímavosti alebo zvyky z ich kultúry?

Tak to je napríklad sviatok Ramadán, ktorý celkovo trvá 4 týždne a prednedávnom som ho mal možnosť aj na vlastnej koži zažiť. Tohto roku vyšiel na obdobie júna, júla. Počas Ramadánu je zakázané jesť, piť a fajčiť až do západu slnka. Je to celkom prísne, pretože ak by si dal niekto na verejnosti hoci len vodu, tak za to môže ísť aj do väzenia. A to platí pre každého, aj pre Európanov. My to ale máme jednoduchšie v tom, že sa môžeme napiť aj najesť aspoň v súkromí. Vydržať bez vody v týchto horúčavách je celkom náročné.

Počas Ramadánu sa takisto pracuje oveľa menej. Domáci a moslimovia pracujú približne 4 hodiny, expati 7-8 hodín (normálne sa pracuje približne 10 hodín). Takže po pracovnej dobe si idú všetci domov oddýchnuť a po západe slnka začína udalosť, ktorá sa volá Iftar. Je to v podstate arabský bufet a trvá približne 2 hodiny. Okolo polnoci začína Suhoor, kde sa podávajú nápoje, šiša a ľudia sa tam zabávajú.

Podľa mňa je pre Arabov Ramadán niečo ako naše Vianoce. Počas tejto doby sa majú možnosť stretnúť s rodinou a s inými známymi, takže mne osobne sa tento zvyk veľmi páči a rešpektujem ho.

A bol si sa pozrieť na nejakom Iftare?

Chystali sme sa s našou česko-slovenskou komunitou, ale ten najznámejší Iftar v hotelovom komplexe Madinat Jumeirah bol bohužiaľ vypredaný. Druhú polovicu Ramadánu som odcestoval domov na Slovensko načerpať trochu energie.

Tým sa dostávame k ľuďom, s ktorými tráviš čas. Stretávaš sa so Slovákmi a Čechmi?

Áno, aj. V Dubaji máme takú česko-slovenskú komunitu. Predovšetkým tu žije veľa letušiek, ktoré pracujú pre Emirates. A Slovenky a Češky sú pekné dievčatá, takže ich tam je celkom veľa :-) Pre nich to je tiež super príležitosť, pretože precestujú celý svet a majú za to dobre zaplatené.

Ďalej sa tu stretávam s ľuďmi z firmy Lasvit, ktorá predáva svietidlá a lustre z českého skla a je v tomto regióne veľmi úspešná. Takže sme fajn partia.

Dokonca sme v marci mali aj česko-slovenský ples, ktorý sa organizuje každý rok. A to bolo super, pretože tam bola možnosť spoznať ďalších nových ľudí.

A čo iné známosti a kamaráti?

Okrem toho sa tu stretávam s ľuďmi, ktorí sú takisto zapojení do rovnakého programu ako ja. V Emirátoch nás je celkom 7. A potom sa dosť bavím s ľuďmi z práce, kde trávim aj pomerne veľa času, takže často chodíme po práci na spoločné pivko alebo drink.

10370962_10152484194061304_4335972355262764269_n

Čo sa týka jazyka, komunikuješ po anglicky?

Áno, v podstate všade. V práci, aj vonku. Arabi vedia perfektne po anglicky a dokonca by som povedal, že v Dubaji je hlavným používaným jazykom práve angličtina. To je dané tým medzinárodným prostredím.

A po arabsky sa neučíš?

Neučím, pretože ako som vravel, nie som ešte rozhodnutý, či tu chcem vôbec ostávať. A keďže arabčina je veľmi odlišný jazyk, tak na to aby som sa ho začal učiť, by som musel byť rozhodnutý, že tu ostanem dlhšie. Ani získanie základov nie je také jednoduché ako keď človek začína napríklad so španielčinou alebo nemčinou. Je to proste úplne iné.

Aké je arabské typické jedlo a čo máš rád ty?

Tak typicky arabský je hummus. Bežne sa tu jedia rôzne grilované mäsá na štýl kebabu, predovšetkým jahňacie a kuracie. Majú tu rôzne druhy korenia, úžasnú grilovanú zeleninu. K jedlám sa často podáva placka pita.

Moje úplne najobľúbenejšie jedlo je moutabal. Je to niečo ako hummus ale základom je rozmixovaný baklažán, zmiešaný so sezamovými semiačkami a trochou cíceru. Je to urobené na spôsob pasty a má to veľmi špecifickú chuť, takže si na to musí človek najprv zvyknúť. Keď si niekto na Slovensku ešte kupuje vlašák s bielymi rožkami, tak ja si presne takto kupujem tento moutabal na pol kila s bagetou a poriadne sa najem. Mám to fakt veľmi rád.

A chýba ti niečo zo slovenskej kuchyne?

Celkom dosť mi chýba bravčové mäso, pretože v Dubaji sa na väčšine miest jesť nemôže. Chýba mi nejaká klasická bravčová klobáska. Doma som bol zvyknutý jesť na obed knedlíky, takže tie by som si miestami aj dal. A vždy keď príde nejaká návšteva z Česka alebo Slovenska, tak mi niečo dobré prinesú, takže o to nejakú extra núdzu nemám.

A ak ti príde návšteva, kam ich zvyčajne zavedieš? Poraď niečo aj nám turistom.

Určite je lepšie aby vám Dubaj ukázal niekto domáci. Mám skúsenosť, že tak si to turisti užijú o niečo viac.

Ja sa snažím predovšetkým ukazovať kontrast medzi starým a moderným Dubajom. Takže ľudí vždy zoberiem aj do starej štvrte. Skvelým dopravným prostriedkom je napríklad loď z Dubaj Maríny, ktorá sa tam plaví popri celom pobreží. Je to súčasť mestskej hromadnej dopravy, takže to nie je ani také drahé. Cesta trvá hodinu a pol a je to fajn vyhliadka mesta s možnosťou spraviť pár skvelých fotiek.

V starej štvrti to už mám potom celkom zmapované. Viem, aké tam sú trhy a kedy sú otvorené. Je tam napríklad trh so zlatom alebo s rybami. Sú tam fajn kaviarne a reštaurácie. Ďalej tam je veľmi dobré múzeum, ktoré je síce veľmi jednoduché ale priamočiare. Rozpráva o histórii Emirátov a myslím, že stojí za návštevu.

hotel

V rámci novej časti je zaujímavá už spomínaná Dubaj Marína a verejná pláž Marina Beach. Ďalej tu sú dva parádne aquaparky, takže určite odporúčam zvoliť aspoň jeden z nich. V novej časti je ešte obchodné centrum Dubaj Mall a jeho okolie s peknými fontánami a to je asi zároveň aj najviac turistická oblasť v Dubaji.

Ďalej sa tu dá ísť na Safari, ktoré sa organizuje väčšinou poobede. Džíp vás vezme na piesočné duny, kde vás tak 25 minút povozí a to je celkom divočina. Potom sa pokračuje na miesto, kde sa stretne viac džípov a niečo medzi 50 – 100 ľudí. Sú tam rôzne vystúpenia, návštevnící si tam môžu dať ich typickú večeru a povoziť sa na ťave. Je to také klišé ale je to fajn zažiť a každý si to chváli.

No a celkom často chodíme aj do Abu Dhabí, ktoré je vzdialené asi hodinku a pol od Dubaja. Abu Dhabí je v porovnaní s Dubajom kľudnejšie a zelenšie mesto. Veľmi sa mi tam páči mešita, ktorá je jedna z najväčších na svete. Bola postavená asi pred siedmimi rokmi a je to nádherný kus architektúry.

kubo

A aké je tvoje úplne najobľúbenejšie miesto v Dubaji?

Je tu taká budova (Pier 7), ktorá sa nachádza uprostred Dubaj Maríny, má tvar valca a je odtiaľ krásny výhľad na marinu a mrakodrapy okolo. Má celkom 7 poschodí a na každom poschodí je iný typ reštaurácie alebo klubu. Chodí sa tam výťahmi a tie sú neustále preplnené. Každé poschodie je špecifické niečím iným, veľmi to tam žije a takisto to je miesto, kde sa podáva alkohol. Takže tam chodím veľmi rád.

Na iných miestach v Dubaji sa alkohol nepredáva?

Ak chce firma, hotel alebo reštaurácia alkohol podávať, tak musí vlastniť licenciu. V Dubaji sa podává alkohol len v hoteloch vyššej kategórie, pretože tie tú licenciu majú. Pier 7 má takisto licenciu, pretože ho vlastní spoločnosť, ktorá vlastní aj rôzne hotely .

Ak by som si napríklad chcel ísť kúpiť fľašu alkoholu, tak by som na to musel mať tiež licenciu (ale iný druh ako hotely), niečo ako pas. Zatiaľ som to nejak neriešil, pretože v Dubaji je obchodov, ktoré alkohol predávajú, len zopár, a ten je aj tak predražený. Mne návštevy stále niečo prinesú :)

Tak to som rada, že nemáš núdzu o alkohol :-)

Je ešte niečo, čo by si na záver rád dodal?

Asi len toľko, že si myslím, že v súčasnosti sa okolo Dubaja vytvorila bublina niečoho luxusného a príťažlivého. Som celkom zvedavý dokedy to takto vydrží a ako to tu bude vyzerať za pár rokov, najmä po očakávanej svetovej výstave Expo 2020.

Super! Veľmi ďakujem za rozhovor!

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár