V Singapure sa nepredávajú žuvačky. Je to nelegálne (2/2)

V Singapure sa nepredávajú žuvačky. Je to nelegálne (2/2)

Ak vás v utorok zaujal prvý diel rozhovoru s Lenkou o Singapure, druhý diel vás bude baviť minimálne rovnako. Ak toho o Singapure veľa neviete, Lenka vám určite dosť zaujímavého prezradí.

Singapur je mesto a zároveň štát, ktorý sa presne pred päťdesiatimi rokmi oddelil od Malajzie. Aj keď to bolo preto, že Malajzia v podstate nechcela uznať Singapur za svoj, v súčasnosti je práve Singapur na svoje oddelenie veľmi hrdý, nakoľko ekonomicky pokročil oveľa viac ako Malajzia.

Singapur tvorí vlastne zmes národov. 60 ‒ 70% obyvateľov sú pôvodom Číňania, ktorí hovoria mandarínčinou. Zvyšok sú Malajzijčania a Indonézania ‒ tí rozprávajú zmiešaným jazykom bahasa.

“Singapurčania, ktorí sú pôvodom Číňania, nie sú radi, keď ich niekto prirovnáva k Číňanom. Berú to trocha ako urážku. Singapurčania sú totiž veľmi slušní a Číňania až tak nie. Keď tu prídu turisti z Číny, úplne bežne si odpľuvnú alebo grgnú na ulici a podobne. Keďže Singapurčania sú oveľa čistotnejší, snažia sa od Číňanov dištancovať,” začína Lenka so svojím rozprávaním.

Krajina má okolo 5 miliónov obyvateľov, rozlohu 7000 km a často sa o nej hovorí ako o “Švajčiarsku Ázie”.

Leni, čo ty na to? Je to tak?

Určite to tak je. Keď som ešte ako letuška cestovala po Ázii, mala som pocit, že celá Ázie je veľmi špinavá. Veľa ľudí totiž žije na ulici a podobne.

Singapur je akoby “vytvorený”. Keď sa mesto oddelilo od Malajzie, začali si to tu zveľaďovať čínski milionári. Začali sa tu budovať a zhromaždovať si svoje bohatstvo.

Asi aj kvôli tomu je v Singapure “milión pravidiel” a priestupky sa tu veľmi trestajú. Stačí, ak človek vyhodí papierik na ulici a môže dostať pokutu 200 dolárov. Nepredávajú sa tu napríklad ani žuvačky. Je to nelegálne. Je možné doviezť si balík alebo dva žuvačiek zo zahraničia pre vlastnú potrebu, ale v Singapure sa kúpiť nedajú. Takže sa nestane, že by bola žuvačka prilepená niekde zozadu na stoličke, na okne v autobuse alebo podobne. A to je len jedna z vecí, ktorá dokazuje, aké je prostredie v Singapure čisté.

Tým pádom je Singapur pre život perfektný, pretože tu každý pravidlá dodržuje. Ja osobne som sa nikde necítila tak bezpečne ako tu. A to si veľmi vážim.

Napríklad za drogy tu hrozí obesenie. Mesačne v Singapure obesia desiatky cudzincov kvôli drogám. My o tom ani nevieme, pretože sa o tom nehovorí.

V Singapure nie je žiaden vandalizmus, pretože tu nikomu nič neprejde.

Okrem toho tu nie sú ani žiadne graffiti. Minule sa tu odohral incident s dvoma chlapcami z Nemecka, ktorí posprejovali 10 vozňov v metre. Našli si ich a udelili im trest – sedem rán bičom. Tie rany bičom sú také, že už po štyroch sa človeku úplne otvorí koža a musí sa ísť na mesiac liečiť do nemocnice. Aj u tých chlapcov to takto bolo. Najhoršie na tom je, že po mesiaci sa museli vrátiť po ďalšie 3 rany.

Singapurčania sú s týmito pravidlami stotožnení a pre nich je hrozne divné ísť do inej krajiny. Podľa nich je každá krajina nebezpečná. Moje kolegyne boli na dovolenke v Paríži a v metre ich hneď okradli. Vôbec to nechápali.

Tu keď človek stratí alebo si niekde zabudne peňaženku, niekto mu ju automaticky doručí. A ani nečaká, že za to niečo dostane. Prosto je to pre nich čosi automatické a ani sa nad tým nezamýšľajú.

Wow.

domceky

Predpokladám, že v Singapure bude asi aj riadne draho. Je to tak?

Áno, je tu veľmi draho. Ale predovšetkým pre cudzincov, ktorí sem prídu len na pár rokov. Pre domácich to nie je až také zlé, pretože akonáhle tu má človek trvalé bydlisko, plynú z toho nejaké výhody.

Najdrahšie je asi bývanie. Jedna izba stojí v priemere 1000 ‒ 1500 dolárov a menší bytík (2 ‒ 3 izby) okolo 4000 dolárov. Ale práve miestni ľudia dostávajú rôzne príspevky na bývanie, napríklad po svadbe, takže pre nich je to často výhodnejšie.

Takisto je tu veľmi drahý alkohol, ak si chce ísť človek vonku posedieť. Pohár vína stojí 15 ‒ 20 dolárov a pivo od 10 do 15 dolárov. Fľaša vína v obchode stojí okolo 25 dolárov, čo je už trochu prijateľnejšie, ale stále je to veľa.

Miestni ľudia tu bežne nepijú, nie sú na to zvyknutí a netrávia alkohol veľmi dobre.

Čo sa týka služieb, ja som si už napríklad zisťovala veci spojené s tehotenstvom, ak by som tu raz chcela mať dieťa. Ak si chce cudzinec poistiť tehotenstvo a pôrod, stojí to minimálne 10 000 dolárov (ak všetko ide dobre) a cisársky rez až 15 000 dolárov. Z toho som bola nejakú chvíľu tiež celkom nešťastná, pretože mám pocit, že si tu cudzinec nemôže tehotenstvo dovoliť.

babo

Ale inak som si uvedomila, že v Singapure neplatíme skoro žiadne dane. DPH je 7% a daň z príjmu je maximálne 10%. Takže oni si to potom vypýtajú späť práve na tých poistných službách. Ale opäť je to inak u ľudí s trvalým bydliskom (ktoré vie po niekoľkých rokoch získať aj cudzinec). Ak tu má človek trvalé bydlisko, platí trocha vyššie dane, ale štát mu potom preplatí napríklad až 50 – 60% nákladov z poistných udalostí.

Akí sú Singapurčania povahou?

Vo všeobecnosti sú veľmi čistotní, poriadkumilovní a slušní. To vyplýva aj zo všetkých tých pravidiel, ktoré v Singapure sú. Oni sú jednoducho takí, majú tendenciu počúvať každý systém do bodky.

Napríklad v práci sa nechcú veľmi prezentovať na verejnosti alebo byť na manažérských pozíciach. Oni sa budú radšej riadiť nejakými pravidlami a viac im vyhovuje, ak im niekto povie, čo majú robiť. Aj preto sú v manažérských pozíciach predovšetkým expati.

Ani v školách nie sú nejako vedení k tomu, aby sa učili prezentovať a rozvíjať kritické myslenie. Skôr sa bifľujú.

Je v Singapure niečo zaujímavé aj pre turistov?

Singapur je super, pretože je v trópoch, takže je tu stále teplučko a okolo 32 stupňov. V priebehu roka je tu maximálny rozptyl od 30 do 33 stupňov. A je tu hrozne vlhko, takže prvé mesiace som si ako Európanka musela celkom zvykať. Bola som síce v Dubaji, ale Dubaj má aspoň takú svoju dubajskú zimu, kedy je okolo 15 stupňov.

Mesto je veľmi zelené, je tu veľa kásných parkov, botanických záhrad, národných parkov a podobne.

Ak človek vidí Singapur napríklad na fotkách, je tu jeden typický hotel, ktorý vyzerá ako loď na troch pilieroch. Tento hotel je u turistov celkom obľúbený a radi si ho zaplatia aspoň na jednu noc.

Väčšinou sa ale Singapur využíva ako prestupná stanica do ďalších ázijských krajín.

hotel

Singapur a jedlo. Máte tam niečo špeciálne?

Je tu taký mišmaš jedál z okolitých krajín. Ja mám napríklad veľmi rada dim sum, čo sú knedlíčky plnené rôznou zeleninou alebo nadrobno nakrájaným bravčovým mäsom či krevetami. Hrozne mi to pripomína naše slovenské pirohy. A potom obľubujem thajskú a vietnamskú kuchyňu.

Potom je tu klasická čínská kuchyňa, ale tú ja nemusím. Oni jedia všetko možné. Dokonca aj pazúry zo sliepky alebo rybu s hlavou a očami. Hovorí sa, že jedia aj psy alebo dokonca korytnačky. Takže to nie je nič pre mňa.

Dá sa v Singapure bez problémov dohovoriť po anglicky?

Ja sa po anglicky väčšinou dohovorím. Ale nie všetci vedia po anglicky až tak dobre. A ak niekto hovorí po anglicky plynule, sú to väčšinou ľudia z bohatších rodín, ktorých rodičia poslali študovať do Anglicka alebo Ameriky.

Leni, ďakujem za zaujímavé info a držím ti palce, aby sa ti darilo. Dúfam, že sa mi niekedy podarí prísť ťa navštíviť! :)

Share Button

Autor

Gabka

Gabka

Založila som tento blog. Žila som v Prahe, v Berlíne a momentálne sa nachádzam na cestách v Ázii, odkiaľ pracujem online. Mám rada inšpirujúce príbehy a blogovanie.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár