Vďaka Srí Lanke som zažila, aké je to byť modelkou pre Victoria’s Secret

Vďaka Srí Lanke som zažila, aké je to byť modelkou pre Victoria’s Secret

Keď som sa s Leou stretla a začala svoje rozprávanie, mala som pocit, že mi hovorí príbehy zo života aspoň 3 ďalších osôb.

Pochádza z Humenného, vyštudovala novinárčinu, vďaka ktorej sa dostala na mediálnu stáž na Srí Lanku. Situácia sa najskôr nevyvíjala podľa jej predstáv, no obrat o 180 stupňov prišiel s pracovnou ponukou pre svetoznámu značku Victoria’s Secret. Na Srí Lanke si dokonca s partnerom Igorom povedali svoje “áno”. 

Lea, veľmi sa teším, že si si našla čas a podarilo sa nám stretnúť. Povedz mi na úvod, ako sa ti podarilo na Srí Lanku dostať? Prečo práve táto krajina?

Na Srí Lanku som sa dostala cez AIESEC stáž. Dovtedy som sa venovala rôznym veciam, no povedala som si, že ešte potrebujem niečo zažiť a chcem sa dostať k svojmu odboru. V ponuke bol mediálny projekt, ktorý sa mi veľmi páčil, tak som si poslala prihlášku a prešla klasickým výberovým procesom.

Aké boli tvoje očakávania a aká bola realita, keď si tam dorazila?

Prišla som pár dní pred Vianocami, pretože pred tým som mala modelingové povinnosti v Istanbule, odtiaľ som cestovala za priateľom na Cyprus, a potom rovno na Srí Lanku.

Bolo to najhoršie obdobie príchodu. Všetci sa vracali domov, na internete som videla statusy, ako sa všetci tešili zo snehu, rodiny, koláčikov, takže to pre mňa bolo veľmi ťažké. Po Istanbule som nemala možnosť ísť domov, takže som bola preč už 3 mesiace a hneď mala nasledovať ročná stáž.

voľné chvíle na Srí Lanke2

Propagačné materiály opisujú akúsi rozprávku, ktorá sa na Srí Lanke reálne deje, ale sú to len časti povyberané z kontextu. Ešte pred odchodom do Istanbulu som si pozerala fotky pláží, mora, čajových plantáží, slonov, preto som sa veľmi tešila, lebo už som potrebovala zmenu. No po Istanbule som mala presne opačný pocit. Po tých 3 mesiacoch by som najradšej šla domov.

Očakávala som teda rozprávku, príjemnú krajinu, no realita veľkomesta v rozvojovej krajine bola úplne iná. Šialená doprava, špina, zvieratá na ulici. Do pohody som sa dostala až pár dní po príchode, keď sme šli cez víkend na pláž a objavila som skutočné čaro Srí Lanky.

Doprava a špina prekvapí asi každého, kto ide prvýkrát do Ázie.

Ja som pred tým už v Ázii bola kvôli modelingu, no toto bol obrovský kultúrny šok a začiatky boli dosť ťažké. Napríklad prvé tri noci vôbec nevedela spať, 30 stupňové horúčavy boli neznesiteľné, myslela som, že sa pre vysokú vlhkosť ani nenadýchnem.

fotenia na Srí Lanke5

Po čase sa človek aklimatizuje a zvykne si. Pomohlo mi tiež, že som ešte na letisku smerom na Srí Lanku stretla jedného Nemca, Sebastiana, ktorý tam šiel cestovať, takže sme si pomáhali. Bohužiaľ, na druhý deň po príchode sme sa spolu vybrali objavovať Colombo a jemu ukradli foťák. Nechápala som, čo sa deje a rozmýšľala nad tým, čo je to za mentalitu, keď sa hneď na druhý deň niečo také stalo. Bol tam veľký chaos a mala som pocit, že musím byť neustále v pozore a ostražitá. Tiež si pamätám, ako sme nastupovali do autobusu, ktorý mal stále otvorené dvere a ľudia rovno naskakovali za jazdy. Po tomto intenzívnom dni som hovorila Sebastianovi, že tu určite rok neostanem. Neodídem hneď, nevzdávam sa tak ľahko, ale rok určite nie.

Začiatok teda jemná kultúrna facka, no napravila tvoje úvodné dojmy aspoň stáž? Aké si mala úlohy počas nej?

Stáž trvala spolu 4 mesiace. Môj šéf bol bývalý korešpondent agentúry Reuters a medzitým si riešil svoj biznis – mediálno-reklamnú agentúru. Chcel vytvoriť akúsi lokálnu “National Geographic” televíziu a mojou úlohou malo byť cestovanie po krajine, rozprávanie sa s lokálnymi ľuďmi a všetko to odprezentovať. On chcel niekoho, kto to všetko zmanažuje, no ja som sa prišla priučiť novým veciam a čakala určitú úroveň. Keď som tam prišla, zistenie, že nemá kameru, mikrofón ani ľudí, ma dosť sklamalo.

Predpokladám, že si to tam nakoniec nejak zvládla.

Výhoda bola, že šéf mal ďalší projekt. Chcel promovať ochranu najväčšieho národného parku Yala a vytvoriť spojenie súkromného sektora s vládou.

V Ázii majú veľmi radi ľudí zo zahraničia so svetlou pleťou, čo ma automaticky robilo v ich očiach “lepšou”, keď to mám tak hlúpo povedať.

Lobovala som za jeho záujmy, chodila som na stretnutia s ministrami, riešila vizuálnu stránku, komunikáciu a manažovala tím ľudí. Nebolo to presne to, čo som chcela, ale keď som tam už bola, chcela som z pobytu vyťažiť maximum.

Moja misia sa naplnila počas oficiálneho srílanského Národného dňa ochrany prírody, kedy prezident Srí Lanky oficiálne spustil našu webovú stránku pred všetkými médiami. Vtedy som si vnútorne povedala, že som si svoju úlohu splnila a odchádzam. Ale to sa potom všetko zmenilo, keď som dostala prácu ako modelka.

Z národného parku k modelingu sa mi to zdá trochu okľukou :) Môžeš mi povedať, ako k tejto zmene došlo?

Modeling som už robila predtým kvôli cestovaniu, a keď som dostala nejaké ponuky, tak to bolo pre mňa spojenie príjemnej náplne práce a spoznávania sveta. Keď som doštudovala, povedala som si, že by som mala robiť niečo seriózne. Neustále som vo vnútri zvádzala boj, bola som medzi známou prácou v mojom študijnom oborom a odvahou naplniť svoj sen robiť hudbu. Pôvodne som sa chcela venovať hudbe, no moje hobby, cestovanie a modeling, sa ku mne stále akosi bizarným spôsobom vracali.

zo zákulisia fotenia na Srí Lanke2

Na jednom z fotení som stretla dievča, ktoré pracovalo pre Victoria’s Secret. Nebola to žiadna taká, akú vidíte na prehliadkach, ale klasická veľkosť S alebo M, pretože reálne sa veci šijú pre bežné ženy. Zvyšok je marketing. Ona mi povedala, že postavou sme si podobné a hľadajú práve záložnú fit modelku.

Váhala som, lebo už som nechcela pracovať na pár hodín a chcela som niečo seriózne. Na kasting som šla, odfotili si ma, natočili, odmerali, ale povedala som im, že som schopná ostať jedine na plný úväzok. Po svete majú viac centrál, takže mi povedali, že to musí prejsť schválením v hlavnom centre v New Yorku a ostaneme v kontakte. Letenku som už v tom čase mala kúpenú, víza mali vypršať, a tak som deň po meraniach zo Srí Lanky odišla za priateľom na Cyprus. A tam som si začala hľadať prácu. Po mesiaci mi prišiel zo Srí Lanky email, že centrála ma schválila.

Tie podmienky, ktoré mi vo Victoria´s Secret ponúkli, boli ako zo sna. Zahraničný plat na Srí Lanke, auto so šoférom, byt s upratovačkou, preplatenie nákladov, bolo to rozprávkové. Asi mi bolo súdené sa vrátiť.

Wau, Slovenka vo Victoria’s Secret!

Srí Lanka počas práce pre Victoria’s Secret bol úplne iný príbeh. Predtým som sa stravovala v lokálnych reštauráciach, cestovali sme lokálnymi vlakmi. Tento druhý svet bola akási bublina. Iný štandard, iní ľudia, samozrejme, oveľa komfortnejší život. Už na letisko prišli po mňa autom, kde bola klimatizácia, mali pre mňa pripravený balíček na privítanie. Keď som prišla na Srí Lanku prvýkrát, prefackalo ma teplo, že som ani nevedela dýchať, išla som polorozpadnutým autobusom. Ten rozdiel bol obrovský.

S personálom, ktorý bol pre mňa k dispozícii, som sa snažila na začiatku vychádzať na partnerskej úrovni, ale to vôbec nefungovalo. Lokálni ľudia sú zvyknutí na hierarchiu, a keď sa “znížiš” na ich úroveň alebo ich povýšiš, okamžite sa ťa snažia preskočiť, oklamať, okradnúť, využiť ťa. Musela som sa naučiť byť na nich prísna, čo mi nebolo dvakrát príjemné, no inak by to začali zneužívať.

Opíš mi, v čom spočívala tvoja práca a ako vyzerá bežný deň fit modelky Victoria’s Secret.

Mala som rozvrh ako v škole a cestovala medzi troma miestami. V Colombe má Victoria’s Secret hlavnú centrálu a dve továrne na výrobu, kde sa šijú aj iné značky. Každý deň som mala naplánovaný, na ktorom mieste koľko času strávim, preto mi bol k dispozícii šofér, ktorý ma vozil, aby som rozvrh dodržiavala.

V továrňach sme mali skúšobné miestnosti, kde boli figuríny a miesta pre nás na prezliekanie. Fungovalo to tak, že som vždy čakala na technický tím, pretože som tam mala som tam byť pre nich neustále k dispozícii. Priniesli nové alebo staré vylepšené modely, ktoré som si ja skúšala, oni si ma fotili a ja som im dávala im spätnú väzbu, či netlačia, ako sa v nich cítim a podobne.

Veľmi sa mi páčilo, že do každého modelu dávajú všetko a zakladajú si na 100% kvalite. Majú asi 10 centimetrov hrubý manuál pravidiel, ako sa majú modely skúšať.

práca vo Victoria Secret

Koľkokrát denne si prezliekla? Vedela si to spočítať?

Pfuu, niekedy nula a niekedy aj sto :) Niekedy sa stalo, že som celý deň presedela a niekedy som sa zasa nestíhala prezliekať.

Nebolo ti nepríjemné ukazovať sa pred lokálnymi mužmi v spodnom prádle, keď si vravela, že je pre nich biela pleť taká atraktívna?

Ten spomínaný manuál obsahoval jedno veľmi dobré pravidlo, že nikdy v miestnosti nemohol ostať s modelkou muž sám, čo bežne hrozilo, pretože mužského personálu tam bolo oveľa viac. Vždy preto musela byť v miestnosti aspoň jedna ďalšia žena z tímu. V centrále som väčšinou skúšala pod dohľadom americkej manažérky.

Na druhej strane, boli veľmi profesionálni a zdvorilí. Keď sa skúša spodné prádlo, automaticky nastane situácia, kedy sa muž modelky bude musieť dotknúť, aby zistil, či netlačí a podobne. No vždy sa predtým spýtali, to všetko bolo popísané v manuáli. Victoria’s Secret patrí pod spoločnosť MAS, ktorá je po Srí Lankan Airlines druhý najlepší zamestnávateľ, takže ich profesionalita bola vyvážená dobrými benefitmi.

V súvislosti so zamestnaním mi napadajú náklady na život. Mala si si možnosť vyskúšať si priemerný lokálny život aj vysoký štandard. Vedela by si to porovnať?

Počas stáže som mala plat manažéra, čo bolo 40.000 rupií (cca 245 €), vo Victoria’s Secret bol slušný americký plat. Lepší priemer na Srí Lanke je asi 25.000 rupií (153 €), nižšia stredná trieda má okolo 10.000 (61 €). Úplne top manažéri okolo 60.000 (367 €), ak nie sú vlastníci firiem, lebo tam sa to už pohybuje od 100.000 (610 €) vyššie. Tie rozdiely sú neuveriteľné.

Aké sú tvoje naobľúbenejšie miesta na Srí Lanke?

Mňa veľmi očarilo mesto Galle. Síce, keby som tam šla hneď ako turista, možno by ma tak neočaril, ale tým, že som tam šla až neskôr, bolo to iné. Očarilo ma predovšetkým tým, že mi pripomínalo Európu. Jednoznačne tiež odporúčam pláže na juhu ostrova Mirissa, Unawatuna, HIkkaduwa, Trincomalle, Bentota a plážové vily.

Potom to už záleží od každého, čo hľadá. Moji kamaráti boli v Elle a všetci z nej boli hotoví. Tiež sa mi páčili čajové plantáže, to určite stojí za návštevu. Colombo je ideálne na aklimatizáciu, prespatie maximálne na jednu noc. Síce som bola na Srí Lanke dlho, nestihla som všetko prejsť.

voľné chvíle na Srí Lanke

Národné parky sú super, aj keď každý si musí zvážiť morálno-etickú stránku. Samozrejme, že keď sa tam objavil leopard, tak jeden šofér kontaktoval druhého a už sa tam zbehlo aj zodesať džípov plne naložených turistami. Je jasné, že takto sú tie zvieratá vo veľkom strese pod neustálym dohľadom. Mne sa páčili v rámci Národného parku Yala, kde som pracovala, luxusné bunkre, ktoré nie sú lacná záležitosť, ale ten zážitok je neskutočný. Raňajky pri oceáne, kde niet nikoho, v piesku stopy po divokých slonoch, bunkre ukryté v džungli.

Srí Lanka má čo ponúknuť tým, čo radi cestujú lokálnym štýlom, nasadnú na vlak a spoznávajú, a aj tým, čo hľadajú niečo komfortnejšie.

Čo sa ti páči a nepáči na miestnych ľuďoch? Ako vnímajú cudzincov?

Páči sa mi na nich, že sú priateľskí a láskaví. Najmä tí, ktorí zo mňa nemali žiadne benefity. Nepáčilo sa mi, že vedia byť strašne dotieraví, otravní, domáhajú sa tvojej pozornosti, až ťa prenasledujú. Počas môjho pobytu mi tam dvakrát vytvorili falošný profil na Facebooku (smiech), mala som problém s podozrivými pokusmi o prihlásenie sa do môjho mailu.

Režisér Anurag Kashya, točenie bollywood filmu Bombai Velvet. Na Srí Lanke majú svetlú pleť radi.

Režisér Anurag Kashya, točenie bollywood filmu Bombai Velvet. Na Srí Lanke majú svetlú pleť radi.

Vedia, kde je Slovensko?
Zopár ich vedelo, ale pre zvyšok sme boli len Európania. Preto im bolo jedno, či si Rumun alebo Nemec, si z Európy, tak máš peniaze.

Podarilo sa ti vyrobiť nejaké faux-pas?

Podarilo a také, že som bola zavolaná až na koberček :) Každý deň totiž na Srí Lanke o deviatej ráno hrajú národnú hymnu. Vtedy sa svet na chvíľu zastaví, doslova na ulici, v kancelárii, kdekoľvek, prestanú vykonávať činnosť a len stoja ako sochy a čakajú, kým hymna dohrá. A potom sa pohnú, akoby niekto pustil ‘Play’.

Ja som na deviatu hodinu chodila do práce, no v ten deň ma šofér doviezol presne alebo pár minút po deviatej, vybrala som si veci z auta a zrazu hymna! Tiež som vždy zastavila, veď treba ich rešpektovať, no práve som niesla toľko vecí, že si vravím, kašlem na to a pokračovala som svižným krokom po chodbe.

A to som nemala. Samozrejme, že všetci okolo mňa to veľmi riešili, ale ja som si neuvedomila, že som vyrobila až taký problém. A potom si ma manažéri zavolali na pohovor, či si uvedomujem, kde žijem a mala by som sa prispôsobiť, pretože tá hymna pre nich veľa znamená. Strašne mi naložili, cítila som sa ako malé dieťa :)

Aký bol tvoj najkrajší zážitok na Srí Lanke?

Moja svadba. Najkrajší zážitok bol, keď sme sedeli na slonovi s mojím manželom a šli sme sa fotiť. Slonovi sa nohy zabárali do piesku, kráčal pomaly. Obloha sa zatiahla a začalo veľmi jemne pršať. Už som si hovorila, len to nie! Na Srí Lanke nikdy neviete. Mraky sa vzápätí začali jemne rozchádzať a cez škáročky na oblohe začali presvitať slnečné lúče. Neskutočné divadlo. A hneď po tom sa vyjasnilo. To nevymyslíš.

12748107_531013390393237_4575014753060794068_o

Vydávať sa na Srí Lanke muselo byť magické.

Áno, celá svadba bola krásna. Skombinovali sme slovenské zvyky a mali sme tam budhistických mníchov. Srílanské zvyky sú iné, nevesta kráča sama a tancujú pred ňou tanečníci z mesta Kandy (pozn. tradičný tanec zo Srí Lanky). Ja som chcela kráčať s mamou a tanečníci boli neskôr ako súčasť programu. Mali sme obrad na pláži a budhistický obrad, ktorí urobili dvaja mnísi z miestneho chrámu. Potom sme klasicky pozametali rozbitý tanier, dali sme si jeden spoločný tanec, na ktorý sme si spomenuli asi o desiatej večer. Hlavnou atrakciou nebol parket, ale bazén na pláži a tak všetci skončili v bazéne.

Čo však bolo super, že naše mamy a kamaráti prišli o pár dní skôr a pomáhali nám, takže aj pre nich to bol intenzívnejší zážitok, pretože sa istým spôsobom zapojili do prípravy.

11896477_465910083570235_3021898738943092262_o

Spomínala si, že už pred príchodom na Srí Lanku si bola 3 mesiace v zahraničí a bolo ti ľúto, že si sa nemohla pred stážou vrátiť na Slovensko. Čo ti chýbalo najviac?

Samozrejme moja rodina. Chýbal mi veľmi jazyk. Nikdy predtým som to nerobila, Dokonca som si z clivoty púšťala Slovenský rozhlas. Je to iné, v slovenčine predsa len rozprávam tak, ako to príde. Chýbali mi ročné obdobia – dokonca aj zima a vietor. A ešte rohlíky so šunkou a maslom :)

Čím dlhšie som na Srí Lanke bola, tým viac som začala mať pocit, že zmluvu s Victoria’s Secret po uplynutí roka nechcem predĺžiť a neviem si predstaviť život na Srí Lanke natrvalo. Jednak kvôli mojim blízkym a tiež svojej rodine, ktorú si chcem založiť. Vychovávať tu dieťa som nechcela a k tomu sa, samozrejme, viaže i práca.

fotenie na Srí Lanke

Čo ti život v zahraničí a cestovanie dalo?

Cestovanie mi otvorilo nové možnosti, otvorilo mi to hlavu a dvere k samej sebe. Posunulo ma do takých sfér, že som začala sama sebe veriť. V zahraničí, hlavne tu v Západnej Európe mi vyhovuje, že tam nie sú žiadne predsudky. Možno nie sú takí vrelí, ale na druhej strane neohovárajú. Nemajú na to čas. Keď sa niekomu darí, tak si povedia “Super, že sa ti darí, aj ja chcem, aby sa mi darilo, chcem byť s tebou kamarát chcem sa od teba niečo naučiť a nebojím sa ti to povedať”. U nás je to opačné, lebo keď sa niekomu darí, tak je to podozrivé a v neporiadku a hneď sa to rieši s niekým “tretím”.

Doma, v prostredí, na ktoré som zvyknutá, by tieto zmeny a získaný nadhľad neboli možné, mohli sa udiať iba v novom prostredí. Stala som sa závislou od cestovania, ale tiež sa rada vraciam. Vďaka cestovaniu som nabrala odvahu robiť veci, ktoré chcem. Cestovanie nie je ľahké, ale práve preto som sa veľa naučila. Musela som sama prekonávať prekážky, pretože som na to bola sama. Zrazu sa mi zdajú banálnosti, ktoré ľudia doma riešia tak smiešne, že len nechápavo pozerám. Cestovanie mi otvára myseľ, preto síce chcem žiť na Slovensku, ale potrebujem aj odchádzať preč.

Z tvojho rozprávania je jasné, že už máš precestovaných viacero krajín. Ktoré na teba najintenzívnejšie zapôsobili a kam sa chystáš pozrieť najbližšie?

Sama som precestovala okolo 20 krajín, ale nie som si istá. Veľmi ma oslovilo Maroko, boli sme tam s manželom na 3-týždňovom roadtripe cez asi 7 miest. Žila som pol roka v Ríme a Taliansko som si úplne zamilovala od jedla, počasia až po jazyk.

Essaouira, Maroko

Essaouira, Maroko

S mužom sme boli v Thajsku, ktoré sa mi páčilo viac ako Srí Lanka. Pravda je však, že Thajsko som navštívila ako turista, takže nemôžem povedať, že sú to najprívetivejší ľudia na svete, pretože na Srí Lanke som zažila to dobré aj zlé. Možno aj kvôli jedlu to bolo v tom Thajsku také úžasné, úplne iné chute.

Chcela by som ísť na Kubu, do Mexika a zažiť New York a Los Angeles. V USA som ešte nebola a chcela by som to zažiť, páči sa mi americká mentalita, ktorú by som rada zažila na vlastnej koži. Môj muž by chcel ísť do Japonska, aj to neznie zle.

Na záver mi ešte prezraď plány do budúcna.

Môj terajší plán je usadiť sa na Slovensku a začala som sa venovať hudbe, po čom som túžila od detstva. Začiatkom septembra mi vyšiel prvý singel Sunshine a aktuálne sa mi uzatvára celý kruh aktivít. Bol to taký môj osobný vývoj. Začalo to novinárskym obdobím, počas ktorého som si už písala prvé texty. Potom prišiel modeling a cestovanie, spoznávanie samej seba, v čom bolo tiež trochu exhibicionizmu, ktorý k tomu patrí a mám ho rada do určitej miery.

Teraz som sa vrátila a cítim, že je čas skúsiť to, čo chcem a uvidím, či sa to podarí. Moja láska k hudbe je veľmi silná, už na Srí Lanke som bola za prvou pedagogičkou, ktorá bola lokálna muzikálová hviezda a povedala mi, že mám veľký rozsah, iba ho musím “upratať”. To mi dodalo sebavedomie, keď mi niekto povedal, že asi viem spievať. Dovtedy bol spev pre mňa veľmi intímnou vecou. Keď som sa vrátila, začala som pracovať s pedagógom, budovať vystúpenia s prespievanými pesničkami.

Počas nedávneho pobytu v Bruseli som našla producenta, stretli sme sa a pomohol mi s pesničkou. Na budúci rok by som rada vydala ďalšiu pesničku, pripravila vystúpenia a cestovala. Zažívam ten pocit, ktorý pozná každý, kto robí niečo, čo ho naplno baví. Fyzicky som v tomto štádiu aj celkom unavená, je toho veľa naraz, ale mentálne ma to dobíja veľkou energiou.

Lea, ďakujem ti za tvoj čas a vyčerpávajúce rozprávanie. Držím palce aktuálnemu singlu, želám veľa inšpirácie do tvorby nových pesničiek a, samozrejme, nech sa ti podarí zrealizovať aj cestovateľské sny.

Hudobnú kariéru Ley môžete sledovať na jej stránke www.leadanis.com. Ak tiež túžite po svadbe “naboso” na srílanskej pláži, Lea rozbieha projekt Marry me bare foot, ktorý vám tento sen môže splniť. 

Share Button

Autor

Michel Struhárová

Michel Struhárová

Vymenila som kanceláriu za život v Indonézii, kde cestujem s batohom na chrbte, učím sa indonéžštinu, zásobujem weby klientov kvalitným obsahom a o tom všetkom aj blogujem.

Podobné články

Komentáre

Žiadne komentáre.

Môžeš byť prvý, kto okomentuje tento príspevok.

Pridať komentár